İnternet Erişiminin En Yaygın Olduğu Ülkeler

Daha Fazlası


1 85

 

internet kullanım oranı

Dünya genelinde yaşayan nüfusun yüzde 92’lik bölümü, internet bağlantısının 2G ya da daha hızlı olduğu ülkelerde yaşam sürüyor. Ancak bu orana rağmen halen dünya nüfusunun yaklaşık 4 milyarı çevrimdışı. Alex Koyfman (Wealth Dailty çalışanı) tarafından yapılan habere göre; dünya nüfusunun yaklaşık üçte ikilik kısmı internetsiz yaşamaya devam ediyor.

Dünya nüfusunun 7 milyar olduğu düşünülürse, yaklaşık 4 milyar insan ömründe hiç çevrimiçi modunda olmamış ya da internete düzenli bir bağlantısı bulunmuyor. Oxford İnternet Enstitüsü’nün Dünya Bankası verilerine dayanarak hazırlamış olduğu rapora göre dünya genelinde pek çok bölgede internet kullanıcıları sınırlı sayıda.

Dünya Genelinde İnternet Erişim Oranları

  • Almanya, Birleşik Krallık, Güney Kore, İsveç, Kanada, Katar, Norveç gibi ülkelerde yaşayan insanların yüzde 80’nden fazlası internet erişimine sahip.
  • Amerika, Avustralya, Fransa, İspanya, Japonya, Polonya, Tayvan gibi ülkelerde yaşayan insanların yüzde 60 – 80 arası internet erişimine sahip.
  • Ülkemizde internet erişimi ise yüzde 40 – 60 arasında. Aynı orana sahip diğer ülkeler ise; Balkan ülkeleri, Güney Amerika, İtalya, Rusya, Yunanistan.
  • Çin, Ekvador, Kenya, Meksika, Mısır, Nijerya, Peru, Tayland, Vietnam gibi ülkelerde internet erişim oranı yüzde 20 – 40 arasında.
  • Dünya genelinde internet erişiminin en düşük olduğu ülkeler ise; Endonezya, Hindistan, Irak, Belgrad, Sri Lanka, Orta Afrika, Nepal.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri