Tesla’dan Tek Şarja 1000 Km Giden Otomobil Geliyor

tesla

Otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’su olan Elon Musk’ın yapmış olduğu açıklamaya göre; Tesla marka otomobillerin birkaç sene içinde tek şarjla bin kilometrelik mesafe katedebileceğini, üç sene içinde de tamamen otomatik olacağını ifade etti. Musk, geçtiğimiz günlerde Danimarka televizyonunda katılmış olduğu bir programda bazı enteresan öngörülerini de aktardı. Musk’a yöneltilen bir soru üzerine Tesla’nın tek şarjla 1.000 km (620 mil) mesafe katedecek otomobilini 2017 senesinde yollara çıkarmayı planladığını aktardı.

Daha Fazlası


1 182

Geçtiğimiz haftalarda sürücünün biri tek şarj ile saatte 24 mil hız yaparak toplam 452,8 mil gitmeyi başararak yeni rekorun sahibi olmuştu. Elon Musk’ın anlatmış olduğu projeye göre; kendi geliştirecekleri sistemde saatte yapılacak hızın çok da düşük olmayacağı belirtiliyor. Ayrıca Musk’ın yapmış olduğu bir diğer önemli açıklamaya göre; sürücüsüz araç projelerinde de ciddi anlamda mesafe aldıklarını aktardı.

Tesla Model S kullanıcılarının halihazırda, Elon Musk’ın oto pilot olarak adlandırdığı yazılım güncellemesini bekledikleri de biliniyor. Lakabı Demir Adam olan Elon Musk, sürücülere direksiyon kullanmaya gerek kalmadan sürüş keyfini yaşatacak yazılımın beta testleri üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirtti. Geçen Mart ayında New York Times gazetesinde yer alan habere göre; bahse konu yazılımın yaz aylarında kullanıma hazır olacağı iddia edilmiş ancak direksiyonsuz araç kullanmanın nasıl sorunlar ortaya çıkaracağı konusunun üstünde durulması gerektiğinin altı çizilmişti.

Elon Musk’a göre otoriteler, 3 yıl gibi bir süre zarfında sürücüsü olmayan otomobillere izin verilmesinin pek gerçekçi olmadığını belirtmişti. Ancak Elon Musk’a göre; piyasada birileri her zaman diğerlerinden ileride olmalı görüşü hakim. Bakalım konuyla ilgili ilerleyen günlerde ne gibi gelişmeler yaşanacak?

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri