App Store’da Virüs Tehdidi

app store

Teknoloji devi Apple, bugünden geçerli olmak üzere uygulama mağazası App Store’da ciddi anlamda temizliğe gidiyor. Bunun en büyük nedeni ise mağazada boy gösteren bir virüs ve çeşitli zararlı yazılımlar.

 

App Store’da görünen bazı uygulamaların içine çeşitli kodlarla gizlenmiş olan satırlar, uygulamaları zararlı hale getiriyor ve bu uygulamaları yükleyen kullanıcıların bilgilerini ele geçiren hackerlar, bu bilgileri veri bankalarına gönderebiliyor.

 

Reuters’da yer alan habere göre hackerlar, uygulama geliştiricilerini Apple’ın Xcode app-development tools isimli geliştirici araçlarının kopyalarını hazırlayarak kandırmış, daha sonra bu zararlı kopyayı kullanmalarını sağlamış, böylelikle kendi zararlı kodlarını da uygulamaların içine yerleştirmişler.

Daha Fazlası


1 182

 

Bu zararlı yazılımdan en çok etkilenen uygulamaların ise genellikle Çin pazarından olduğu görülmüş. Ayrıca bu zararlı yazılımdan etkilenen uygulamalardan en çok dikkat çekeni ise WhatsApp’ın rakibi olarak bilinen ve milyonlarca kullanıcısı bulunan WeChat.

 

Apple cephesinden şimdiye kadar kaç cihazın etkilendiği veya mağazada bulunan uygulamalardan hangilerinin kaldırılacağı ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Çin’de hizmet veren siber güvenlik şirketinin yapmış olduğu açıklamada ise mağazada bulunan 344 uygulamanın bu durumdan etkilendiği içinde zararlı kodun bulunduğu belirtildi.

 

Apple, uygulama geliştiricileri ile irtibata geçerek Xcode’un doğru versiyonunun kullanılıp kullanılmadığını teyit etmeye çalışırken bir yandan da ortaya çıkan bu durumla ilgili araştırmalarına devam ediyor. Apple’da ortaya çıkan bu güvenlik zaafiyeti kullanıcıları tedirgin etse de konuyla ilgili gerekli çalışmaların yapıldığını söyleyebiliriz. Gelişmeler oldukça sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri