Twitter Kullanıcıların özel mesajlarınımı okuyor?

ozelmesaj-590x392

Twitter’a, hususi mesajları okumuş olduğu ve hatta değiştirdiği nedeni öne sürülerek dava açıldı. Mikro blog servisindeki mesajlarınız hakikaten okunuyor mu?

Google, geçtiğimiz sene kullancıları tarafınca Gmail’deki mesajları okumuş olduğu sebebi öne sürülerek dava edilmişti. Şimdi benzer bir dava Twitter’a açıldı. Twitter’ın kullanıcılarının mesajlarını okumuş olduğu ve hatta değiştirdiği iddiasıyla oluşturulan dava mühim bundan dolayı teknik olarak yasaların ve değişen teknolojinin bakış açısından kaçan gri bir alandaki belirsizliğe geçerli bir tarif bulacak.

Daha Fazlası


1 127

Davanın temeli, Twitter’ın URL linklerini kısaltmak için kullandığı hususi servise dayanıyor. Twitter, kullananların birbirine gönderilmiş olduğu hususi mesajlarda yer edinen URL’leri kısaltmak için kendi URL kısaltma servisini kullanıyor. Sadece bu hem de Twitter’ın kullananların hususi mesajlarını detaylıca okumuş olduğu ve çözümleme etmiş olduğu anlamına geliyor.

Sivil topluluk örgütleri, Twitter, Facebook, Gmail, Microsoft, Apple şeklinde teknoloji şirketlerinin hususi mesajları kullanıcılar içinde şifrelemesini ve firmanın kendisinin de bu şifreleri kırıp mesajları okumaması isteğinde bulunuyor. Zira geçmiş yıllarda yaşanmış olan örneklerde, firmalar kurumsal olarak bir bir kullananların e-postalarını okumuyor olsa da bu kabiliyete haiz olduklarında firma personellerinin bireysel olarak ve fena niyetle kullananların e-postalarını, hususi mesajlarını okuyarak, firmanın bilgisi haricinde bu mesajları fena amaçla, hatta şantaj için kullanabildikleri ortaya çıkmıştı.

Öte taraftan Google ya da öteki teknoloji şirketleri, hususi mesajların şahsi bazda değil, otomatikman sistem tarafınca okunarak muntazam işlemesi için müdahale edildiğini vurguluyorlar. Bakalım, mahkeme hangi tarafı haklı bulacak. Teknoloji şirketlerinin hususi mesajlara yönelik tatbik ve politikaları bu davanın kararına gore şekillenecek benzer biçimde görünüyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri