Eve İnternet Nasıl Bağlanır?

Eve İnternet Nasıl Bağlanır

Daha Fazlası


1 59

Evimizde İnternet yok ve bunun için başvuruda bulunarak herhangi bir İnternet sağlayıcı firmadan bunu tedarik ettik. Ancak bu işle durum bitmiyor bazı şeyleri yapmamız gerekiyor. Eğer para vermeden kendi başıma bu işi yapmak istiyorum diyorsanız bu yazımız tam size göre olacak.

Öncelikle bağlantı için Yalın İnternet yani telefonsuz İnternet aldığınızı farz edersek size gerekli olan bir kaç şey bulunuyor. Genellikle bu ihtiyaçlar modem satın aldığınızda içinde paketle beraber verilir ancak yoksa telefon kablosu ve telefon kablosunun takıldığı üçlü fişten almanız gerekiyor. Genellikle bunlar elektronik mağazalarında olur. Daha sonra evimizde üçlü fişin takıldığı yeri bulup oraya bunu yerleştiriyoruz. Ardından telefon kablosunun bir ucunu buraya diğer ucunu da modeme takıyoruz. Aynı zamanda modemin de bağlantısını yapıp elektrik veriyoruz.

Bu işlemler bittikten sonra işlem kuruluma kalıyor. Bunun için modem arayüzüne girmemiz gerekiyor. RJ45 olarak isimlendirilen İnternet kablosunu da bir ucu modeme, bir ucunu da bilgisayara bağlıyoruz. Hemen sonrasında tarayıcıdan 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 yazarak enterlıyoruz. Karşımıza gelen panel girişinde ise genellikle k.adı admin şifre ise admin, 1234, 12345 gibi bir şey olur yada hepsini boş bırakıp geçiyoruz. Bu bilgilere modemin modeline göre İnternetten aratıp ulaşabilirsiniz. Panele girdikten sonra Hızlı Kurulum seçeneğini seçip İnternet servis sağlayıcımızın bize verdiği bilgileri bu bölüme yerleştiriyoruz. Bu bölümde ADSL kullanıcı adı ve şifre bölümünü doldurmamız gerekiyor. Daha sonra kaydedip İnternet’e bağlantımızı yapabiliriz.

 

Bu Makalemizde İlginizi Çekebilir:  Pil Ömrü Nasıl Uzatılır

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri