Android Şantaj Tuzağı

Android Şantaj Tuzağı

Son dönemde çıkan büyük sorunlardan biri de Android uygulamalar üzerinden şantaj yapılması oldu. Her ne kadar Android uygulamaların güvenli olmasına dikkat edilse de denetimin sıkı olmaması durumları değiştirebiliyor. Yakın zamanda yaptığı araştırmalarla bu durumu göz önüne getiren Amerika tabanlı Zscaler isimli güvenlik firması bu açığın şu aralar çok kullanıldığını dile getirdi.

Daha Fazlası


1 64

Google Play Store‘a yüklenen uygulamalara yüklenen malware ile kişilerin bilgileri elde edilebiliyor. Görünüşte normal bir uygulama gibi görünse bile arka planda yaptığı işleri duyunca sizin de şaşırıp, korkacağınıza eminim. Zaten hacker’ların en büyük stratejisi yem at ve bekledir. Nitekim bugün bir çok kullanıcı ne yaptığından habersiz olduğu için yemi almakta ve bilgilerinin sızdırılmasına sebep olmaktadır.

Hacker‘lar Android ortamı için yükledikleri uygulamaları indirildiğinde karşı taraftan bir istekte bulunuyorlar bu istekler genelde fotoğraflara, çeşitli bilgilere ulaşılabilmesi için istenir. Bu istekleri tüm uygulamalarda görürsünüz. İşte bu duruma karşı tedirgin yaklaşmayan tüm kullanıcılar kabul edip hacker’lara büyük bir kapı aralamış oluyorlar. Genellikle anlık olarak kabul anında ön kamera aracılığıyla fotoğrafınızı çekip bu fotoğrafı adult vb. sitelerde yayınlamak üzere sizi tehdit ediyorlar. Bunun karşılığında ise 100 ile 400 dolar gibi bir rakam istiyorlar. Ayrıca bu isteğin kabul edilmesi durumunda diğer bir çok bilgiye de ulaşabilirler.

Zscaler isimli güvenlik şirketinin yayınladığı rapora göre ise Adult Player ismini taşıyan uygulama bu işi yapıyor. Yüklenen tüm uygulamaların güvenliği test etmeyi veya güçlü bir antivirüs koruyucu kullanmayı unutmayın.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri