Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Pil Ömrü Nasıl Uzatılır

Telefon, tablet ve bilgisayar gibi teknolojik aletleriniz için pil ömrünü nasıl uzatırsınız buna değineceğiz. Pil ömrünün uzayabilmesi için onu nasıl kullanmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. En temelinde aldığınız cihazın yanında verilen araçlarla pil bakımı yapabilirsiniz. Eğer böyle bir imkanınız varsa bu hepsini aşarak önemli bir fayda sağlayacaktır.

  • Aşırı sıcaklık pil ömrünü kısaltır. Bu yüzden cihazlarınızı sıcak ortamlardan esirgeyip serin yerlerde barındırın.
  • Ekran parlaklığını kısarsanız piliniz daha geç bitecektir. En düşük ayarlarda bir parlaklık ile ekranın kullanılması 1 ile 2 saat arası zaman kazandıracaktır.
Daha Fazlası


1 59
  • Kapatılabilir yani laptop, tablet gibi cihazlarınızı kapatmak yerine uyku moduna alarak pil tasarrufu yapabilirsiniz. Kapatmadan kullanmak, kapatarak tekrar açmaktan daha tasarrufludur.
  • Mobil cihazlarınız için pil tasarruf uygulaması kullanarak pilinizi çok harcayan uygulamaları katabilirsiniz. Ayırca bu tür programları Windows için de bulabilirsiniz.
  • Çok fazla şarj etmek her açıdan iyidir. Pilini sonuna kadar kullanmak yerine sürekli şarj edin. Sürekli şarj edilen pil daha performanslı çalışacaktır.
  • Cihazınızın pilini kalibre edin.

Eğer cihazlarınızda şarjdan çıkarınca çok çabuk bitme yaşanırsa bir pil arızasından dolayıdır. Bunun için program ve uygulamalar İnternet üzerinde mevcuttur. Bunlardan birini indirerek test yapabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri