4.5G İle Neler Olacak?

Ülkemizde uzun zamandır 4G‘ye geçiş konusunda yoğun tartışmalar yaşanırken ve bu konuda adımlar atılacağı zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada 4G yerine 5G hizmet sunalım dediği için 4G çalışmaları durmuştu. Lakin anlaşılacak olsa gerek ki 5G sisteminin Türkiyeye gelmesi oldukça zahmetli bir iş olduğu için bu projeden vazgeçildi. Onun yerine ise 4.5G tabiriyle yani 4G projesine tekrar önem verilmeye başlandı.

4.5G aslında ülkemize has bir tabirdir. Yani gerçeği 4G yani 4. Nesil Mobil iletişim teknolojisi manasını taşır. Eğer 4G teknolojisi ülkemize gelirse internet hızımız 12 kat daha fazla olacak. Şuan için 3G ile mobil internet hızımız 28 Mbps idi. Eüer ki 4.5G teknolojisine geçilirse hızımız 300 Mbps değerine kadar çıkacak. Şunu da belirtelim ki; İlk 4G ortalama 100 Mbps hız değerine sahipti.

Daha Fazlası


1 182

Peki bu değişim ne gibi faydalar getirir?

Aslında bu değişimle genel olarak İnternet hızı artacak. Bu sayede canlı kameralı görüşme ve veri aktarımı yüksek olan uygulamaları daha hızlı ve kesintisiz kullanabileceğiz. Ayrıca youtube gibi ortamlarda düşük kalitede videoları izlemeye çalışıp takılma sorunlarını da bertaraf etmiş olacağız. Çünkü telefonumuzda 4 kat daha hızlı bir internete sahip olacağız.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri