SSL Sertifikasyonu Nedir?

SSL Sertifikasyonu Ne İçin Kullanılır

SSL yani Secure Sockets Layer dilimizde ise Güvenli Soket Katmanı anlamına gelen bugün neredeyse sürekli karşımıza çıkan güvenlik sertifikasyonu konusuna değineceğiz. Öncelikle şunu belirtelim ki bu sertifikasyonun bir çok kullanım alanı bulunmaktadır. Yani sadece sitelerin solda yeşil ışık bırakması için tasarlanmamıştır. SSL sertifikalar 1024, 2048 bit değerinde şifreleme ile form alışverişlerini hacker saldırılarına karşı korur. Bu koruma oldukça üst düzey bir koruma olduğu için bilgisayar korsanları verilere erişemez.

Daha Fazlası


1 85

SSL sertifikaları genellikle e-ticaret siteleri için kullanılır ve zaten temel amacı kredi kartı gibi önemli ödemelerde bilgileri saklamaktır. Lakin günümüzde bu durum daha da üst düzey bir pozisyona gelmiş ki pek çok türde e-ticaret yapmayan sitelerde de aynı uygulamayı görebiliyoruz. Bunun sebebi o sitelerdeki üyelik, arama gibi işlemlerin gizlenmesidir.

SSL sertifikaları 5 dolardan 1000 dolara kadar çıkabilmektedir. Buradaki fiyat değişikliği SSL’in güvenliği ve sigortası ile alakalıdır. En ucuz SSL’ler başlangıç seviyesindeki e-ticaret siteleri veya normal siteler için kullanılır. İleri düzeyde SSL’lerin bazıları ise şirket doğrulaması, daha güçlü koruma içerir. Hatta birden fazla alan için SSL kullanımı gerektiğinde Wildcard SSL almamız gerekir. Bu SSL türünde ki sertifikalar sınırsız alt alan adına entegrasyon sağlar.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri