Hangi Hosting Paketini Tercih Etmeliyim?

Hosting Nedir

Hosting dilimizde barındırma anlamına gelmektedir. Barındırma hizmetleri ise bir kaç grupta toplanarak birleşip Hosting ismini alırlar. Bu gruplar sırasıyla; Web Hosting, Reseller Hosting, Sanal Sunucu ve Fiziksel Sunucudur. Bu hizmetler ne için hangi gerekçeyle kullanılır aşağıda inceleyelim.

Web Hosting

Standart başlangıç seviyesindeki web siteleri için kullanılan üründür. Bu ürün ile kişisel bloglar, orta seviye portal, forum siteleri kurulabilir. Çok aşırı PHP sorgusu yapılmayan siteler için idealdir.

Reseller Hosting

Daha Fazlası


1 85

Aslında bu ürünün normal hosting hizmetinden seviye olarak farkı yoktur. Farklı olduğu nokta ise birden fazla alan adı barındırıp aynı zamanda müşterilere özel panel sağlayabilmesidir.

Sanal Sunucu

Aşırı PHP sorguları yapan, her gün binlerce ziyaretçisi olan siteler için standart hosting paketleri yetersiz gelir. Bu durumlarda ise ilk başvurulan kaynak sanal sunuculardır. Bu tür sunucular ise fiziksel yani standart bilgisayarın bölünmüş halidir. Bu tür sunucular tamamen size ait CPU, BELLEK ve DİSK özelliklerine sahiptir. Böylelikle yüksek hitli siteleriniz rahatlıkla bu paket ile barındırılabilir.

Fiziksel Sunucu

Bir bilgisayar kasası aslında fizikseldir. Bu kasaya ağ bağlarsanız bu artık fiziksel sunucu olur. Burada fiziksel denmesinin amacı sanal sunucudan ayrıştırılması içindir. Gerçeği İngilizce olarak dedicated yani özel olan bu sunuculara tüm dünya üzerinde özel sunucu ismi verilmiştir. Bu da size ait bir makine demektir. Evinizde ki normal bilgisayar kasası dahil sunucu olabiliyorken elbette sunucu kasalarının çok büyük özellikleri ve rakamsal boyutları bulunur. Bu gibi hizmetleri genellikle şirketler, hosting firmaları kullanır.

Eğer haber sitesi ve ona benzer yüksek PHP sorgusu içeren, hitli siteleriniz varsa Sanal Sunucu kullanmanız gerekir. Ama normal siteleriniz için web hosting veya reseller hosting paketlerini alabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri