Domain Nedir, Ne İşe Yarar?

domain nedir, ne işe yarar

Dilimizde manası Alan Adı olan Domain ile ilgili sizleri bir çok detayıyla beraber bilgilendireceğiz. Öncelikle alan adları tıpkı her şeye verilen isim gibi web sitelerine verilen addır. Bu isim sunucu ile bağdaştırılarak sunucunun ulaşılabilir olmasını sağlar. Örneğin; webduzzi.com bir alan adıdır aynı şekilde webduzzi.net‘te bir alan adıdır. Kısacası isim noktadan sonra gelen kısım alan adlarının uzantılarını içerir.

Daha Fazlası


1 85

Alan adları satın alınabilir değil kiralanabilir sistemlerdir. Yani ömür boyu satın almanız mümkün değildir. Firmaya göre kayıt süresi değişebilmekle beraber en fazla 10 yıla kadar tescil hakkınız vardır.

Alan adlarının seo ile de ilgisi bulunmaktadır. Google içinde otoritesi en yüksek domain .com adresidir. Daha sonra .net, .org gibi isimler gelmektedir. Geçmişte ülke uzantıları iç aramalarda yüksek sonuçlar veriyor olsa da yenilenen sistem ile artık bu özellik ortadan kaldırılmıştır. Dünyamıza yeni eklenen .hosting, .work, .bio, .data gibi pek çok jenerik isimler ise seo açısından yatırım yapılabilecek isimler olmayı henüz başaramamıştır. Çünkü bu isimler henüz yeni olduğu için ortada bir rekabet durumu söz konusu değildir. Lakin ilerleyen dönemlerde Google’ın da bu isimlere önem verebileceğini sanıyorum.

Özet: Alan adı bir web sitesinin ismidir. Bu isim hakkıyla sitenin tüm dünya tarafından görüntülenmesi sağlanır. Alan adları ICANN firması tarafından sağlanmakta olup yazman firmalar ana yetkililerdir. Yazman firmalar ise büyük şirketlerden oluşmaktadır. Tüm dünya üzerinde en büyük alan adı yazmanı GoDaddy‘dir. Daha sonra ise Enom isimli firma gelmektedir. Ülkemiz de ise İsimtescil en büyük alan adı yazmanıdır. Ondan sonra ise NicProxy ve IHS gelmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri