2015 yılının trend olabilecek pazarlama stratejileri

digital-2asfasf

Daha Fazlası


1 26

“Dijital Markalaştırma” out!

İçinde bulunduğumuz durum dijital asır. Bu yüzyıl da markalaştırma oldukça kanallı olup, tüketiciyle her noktada iletişime geçilmeli. Dijital, pazarlamanın bir dalı olarak kullanılmayacaktır vede, pazarlamanın merkezinde olacak.

Pazarlamacıların en büyük sorunu ise merkezinde olan bu anlayışı, tüketici deneyiminin tamamına işlemesinde olacaktır. İşlerimizi büyütmek ve geleceğe dönük değişime hazır olabilmek için markalar dijitali benimseyip bununla beraber ‘big informasyon’ ve ‘small bilgi’yı faal bir halde kullanarak insanlara ve topluma faydalı olmalı. Mühim olan, mevcud ‘big informasyon’yı, her müşteriye hususi dikilmiş şeklinde çözümleme edip hayata koymak. Günümüze ayak uydurmak, için dijital bir dünyada marka yaratmak bir gerekseme değil mecburiyet halini aldı.

Bir marka dijital deneyiminde problem yaşatıyorsa, o marka deneyimi bir o denli çelişkili olacak ve tüketiciye suni ve kafa karıştırıcı gelme ihtimali yüksek oalcaktır. Dijital, hayatımızla iç içe geçtiğinden, kusursuz ve akıcı bir halde çevrimiçi ve çevrimdışı kanallarda hayata geçmelidir. Dijital, geleneksel kanalların yerine geçmektense onların bir parçası benzer biçimde hareket edilmeli.

(Marka Rehberi) geçmişte kaldı, yerini ‘Marka Parametreleri’ alacak.
Yaratıcılığı ve esnekliği ortadan kaldıran katı ve sert marka kılavuzlarının artık hayatımızda yeri olmayacak. Markalar, yenilik ve değişikliğe aleni olan ilkeleri benimseyecekler. Yakın gelecekte, marka kılavuzları zaman içinde evrim geçiren belgeler olacaklar, emin ve kuralcılığını yetirecekler. Marka temsilcileri ise, bu parametreler doğrultusunda markanın özünü, değerlerini ve kişiliğini saniye saniye çevik ve yaratıcı bir halde yorumlayarak tüketicilerin haberleşme isteklerine yanıt verebilen kişiler olacaklar.

İnovasyon, iş geliştirebilmenin daha da mühim bir parçası olacak.
Markalar bugünün ticari hedeflerini karşılar iken pozitif, dinamik ve canlı kalabilmek için geleceğe dair derin sorular sorarak uzun vadeye yönelik planlar yapmalılar. Günümüzün dünyası oldukca süratli değişiyor, markaların bu için değişime ayak uydurmalılar. Böylece markalar kendilerini değişime bakılırsa adapte edip, yeniden konumlandırıp, pazarda etken bir halde rol alıp, tüketicilerinin sağdık kalmasını sağlayacaklar. Şimdiki zamana ve ileriye ayak uydurmaya çalışan markalar ‘inovasyonun’ önemini ayrım edip yeni bir servis, ürün, tecrübe, bildiri ve iş birlikleri için çabalayacak. Markalarının amacı, alan kişi odaklı olmaktansa etkileşimi tetikleyebilecek taze fikirlere sebepler yaratmak.

“Big Idea” yerine “var olma amacı” ile tüketiciyle etkileşime geçilecek.
Bugünün dijital camiasında, geleneksel marketing taktiklerinin tüketicileri eskisi kadar etkilemediğini, hatta tüketicilerin buna reaksiyon gösterdiğini görüyoruz. Artık kısa vadeli, çarpıcı, tek bir ‘büyük fikre’ dayanan geleneksel marketing taktiklerinden’se topluma sağladıkları katma kıymeti her etkileşim noktalarında tüketiciye hissettiren markalar başarıya ulaşmış olacak.

Gün geçtikçe çalışanlar, amacı belirlenmiş ve kültürü değerleri ile örtüşen şirketlerde çalışmak istemektedirler. Bu iki sebebin çalışanların ilgisini çekmekle birlikle işlerine tutunup uzun vade de çalışmış oldukları şirkete bağlı kalmalarına sebep oluyor. Bu sayede çalışanlar daha büyük işler başararak şirketlerin verimliliklerini arttırıyor. Kültür nelerdir? Kültür: firmanın amacı, değerleri, iş yapış yöntemleri, mensupları ve zeminin bir bütünüdür ve ayrılmaz parçalarıdır birlikte iş yapmaktadır. Şu demek oluyor ki kültür eğer olmazsa müessese olmaz.

Tecrübe farklılaşımı – “Experie-Sense”
Toplum markaların stratejik kıymetini ve önemini anladıkça, markaların tüketiciye farklılaşan deneyimler sunmadaki rolünü daha fazlaca takdir etmeye başladılar. 2015 senesinde markaların farklılaşmak için meydana getirdiği çalışmalara daha oldukca yer vereceklerini düşünüyoruz, sözgelişi WOM ve sadakati arttırıcı özenle tasarlanan marka hikayeleri ve tecrübüleri. Tüketiciler, ürün, servis, insan, ya da kanal ile farklılaşan markaları ayrım edecek ve katma kıymetini takdir edecekler. Doğru biçimde farklılaşan markalar tüketiciye bayağı ve taze deneyimler sunarken, o markanın mensupları gururla peşinde duracaklar. Bunu başarmak için markalar tüketicilerle empati kurarak, onları derinlemesine anlayarak, bütün etkileşim noktalarında gereksinimlerine yanıt verecekler. Marka deneyimi, sektörler, disiplinler ve kanallar içinde kusursuz olacak. Fiyat ve kolaylık eğer olmazsa olmazlardan olacak. Bu sebepten markalar kendi değerlerine ve marka hikayelerine farklılaşmak için yatırım yapacaklardır. Netice olarak edinim kral olacak.

Gizlenmek
Her geçen gün, tüketiciler kendilerini çevrimiçi ortamlarda gizlemeye başladılar. Bu gizlilik markalar için tüketiciyi tanımakta güçlük çıkarmakta. Toplumsal medya, insanlarla iyi mi haberleşme kurduğumuzu, kararlar verdiğimizi ve fikirlerimizi oluşturduğumuzu etkilemektedir. Çevrimiçi yapacağımız bu paylaşımlarda yeni bir ‘ben’ yaratmaktayız. Yarattığımız ‘ben’ ise reel kimliğimizi gizlemekte. Sosyal medya yardımıyla iyi mi göründüğümüzün kim olduğumuzdan daha mühim olduğu bir yaşam yaşamaktayız. Bu sayede birden oldukca ‘ben’ kimliği yaratmaktayız, değişik kişilikler, değişik karakterler. Bu ‘ben’ler bir tek çevrimiçi yahut çevrimdışı dünyalarda değişik değiller, çevrimiçi dünyada Facebook, Pinterest, Twitter, Linkedin için de değişik değişik ‘ben’ler bulunmakta. İnsanlar bir hikayede baş rol oynamak istiyorlar. Markalar da insanların kendini özgürce yaratmasına kampanyalar ve ürünlerle izin vermelidirler.

İnsan Dokunuşu
Dijital ve çevrimdışı yaşantımız birbirleriyle iç içe geçmeye başladı. Artık robotlarla dost olup, aygıtlardan öneriler alıp, yaşam ile alakalı soruları büyük sistemlere sorar duruma geldik. İnsan dokunuşunu kaybetmeden teknolojiyi benimsemeye iyi mi devam edeceğiz? Markalar, tasarımcılar ve teknoloji uzmanları bu soruna bir çözüm bulmalıdırlar. İnsan ve robot birbirine karışmaya başladıkça ‘insanlığın’ önemi git gide artmakta. Markalar aslen tüketicinin teknolojiyi önemsemediğini, hızla gelişen teknolojinin onların hayatına ve deneyimlerine sağlamış olduğu faydayı ve hızla gelişen teknolojinin onlara iyi mi hissettirdiğini anlamalı.

Reel ve kurgu öykü anlatımı
Informasyon, tüketicinin itimatını ve sadakatini kazanmak için çok büyük olacak. Her geçen gün insanoğlu hikayenin tamamını sezmek istiyorlar- günümüzde markalar için ‘oldukca fazla data’ diye bir kaygı olmayacak. Etiket okumanın popülerliği artacak, tüketiciler reel detayları ve marka hikayelerini okumak isteyecekler. Karar verirken ürünün öyküsünü okuyup, buna gore kıymet biçecekler. Tüketicinin bu isteğini karşılamaya yönelik markalar ambalaj tasarımların da rahat, mütevazı ve anlaşılır bir halde ürün hakkındaki data almasını sağlayacaklar. Sadece, reel detayları verirken, tüketicinin duygularına hitap edebilen kurgusal hikayeleri de söylemeye devam etmeli. Aksi taktirde reel yaşamdan minik kaçışlar arayan tüketicilerin imgesel sukut oluyor. Reel ve kurguyu güzel bir dengede tutmak markaların başarıya ulaşmış olmasında mühim rol oynayacak.

Kaynak:MarketingTürkiye

Lütfen Okuyunuz: Dijital Dönüşümde Maliyetler Azalmakta ve Verimlilik Artmakta

Lütfen Okuyunuz: Gerçek Zamanlı Pazarlama Nedir Ve Nasıl Yapılabilir?

Lütfen Okuyunuz: Dijital Pazarlama Terimleri

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri