Alphabet Nedir?

alphabet nedir

Geçtiğimiz günlerde Google‘ın kurucularından olan Larry Page yaptığı açıklama da artık tüm işleri Alphabet isimli yeni kurdukları şirket üzerinden yöneteceklerini ve kendisinin de bu şirketin başına geçeceğini artık Google’ın Alphabet’in bir alt kuruluşu olacağını duyurmuştu. Elbette bu duyuru tüm dünya da çok büyük bir haber oldu çünkü Google gibi büyük bir şirketin artık bir alt kuruluş olacağını duyan herkes şaşırdı. İsterseniz gelelim haberimizin detaylarına…

Daha Fazlası


1 29

Google’ın ortak kurucuları olan Sergey Brin ve Larry Page aldıkları yeni bir karar ile yeni şirketleri olan Alphabet‘i kurdular. Bu kuruluş ile beraber Larry Page Google’ın yönetim koltuğundan çekilerek yerini bugüne kadar çok kısa sürede takriben 8 ayda büyük başarılar elde ederek Android bölümünün başkanlığına gelmiş Sundar Pichai‘e bırakacak. Bu oluşum ile beraber artık Google içinde yapılan büyük teknolojik üretimlerin daha verimli sonuçlar elde etmesi sağlanacak. Çünkü Google bir arama motoru olmasına rağmen projesinin dışında çıkarak bir çok farklı işe girişmişti. Nitekim bu şirketin potansiyel gelişimini düşürüyordu. İşte Alphabet’in kuruluş amacı da aslında buydu. Şirket içinde bulunan bir çok üretim artık kendi ismini alarak Alphabet‘in bir markası haline gelecek. Böylelikle şirketler grubu olarak Alphabet tüm projeleri yönetecek. Bunu tıpkı ülkemizde ki Holding mantığı ile aynı tutabiliriz.

Alphabet’in internet sitesi ise https://abc.xyz/ adresi olacak. Bu adresin ilginç olmasının sebebini tam olarak bilemiyor olsakta alphabet.com’un BMW‘ye ait olduğunu ve BMW’nin bu ismi satmayacağını biliyoruz. Belki ilerleyen zamanlarda Google ihtiyaç duyarsa abc.com’u da satın alabilir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri