Tesla Yapay Zekalı Robotlara Adeta Savaş Açtı

tesla ceo

 

Otomobil dünyasının önemli firmalarından biri olan ve özellikle elektrikli araba üretiminde dünyanın en önemli markası olan Tesla’nın ve SpaceX’in CEO’luğunu yapan Elon Musk, son zamanlarda gündemde olan yapay zekalı robot üretimi ile ilgili olarak deyim yerindeyse Google’a adeta cephe aldı.

 

Elon Musk, Google’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı yapay zeka konusunun endişe verici bir durum olduğunu, bu konuda ses getirmek için 1000’i aşan bilim adamlarıyla beraber imza topladıklarını ifade etti.

 

Yapay zeka konusunda endişelenen tek kişi Elon Musk değil. Daha önce de Microsoft‘un patronu Bill Gates ve ünlü fizikçi Stephen Hawking de yapay zekanın ilerleyen yıllarda tehlikeli boyutlara gelebileceğini belirtmişlerdi.

 

Yapay zekalı robotlar üzerinde çalışmalarını yürüten Boston Dynamics ve Meka gibi firmaları satın alıp bünyesine kazandıran Google, bu konuya oldukça önem veriyor.

Daha Fazlası


1 182

 

yapay zeka robot

 

Google’ın kurucularından biri olan Larry Page, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Elon Musk ve diğer bilim adamlarının bu konuda tamamen paranoyak olduklarını vurguladı. Bununla birlikte robot teknolojisinin görmezden gelinmemesi gerektiğinin üstünü çizdi.

 

Geçmiş dönemlerde Larry Page bu konuyla ilgili olarak, insanlığın sonu olabilecek robotların üretilmesinin beklenmediğini ancak farkında olmadan insan hayatını tehdit edebilecek cisimlerin üretilmesinden endişe duyduğu şeklinde açıklamaları olduğunu hatırlatalım.

 

Bakalım ilerleyen dönemlerde yapay zekalı robot ile ilgili daha ne gibi gelişmeler karşımıza çıkacak.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri