Einstein ve Hawking’in IQ’sunu Geçen 12 Yaşındaki Kız

ıq-test-nicole

 

İngiltere’nin başkenti Londra’da ikamet eden Nicole Barr ismindeki kız, Mensa adındaki topluluğun yapmış olduğu IQ testinden 162 puan almayı başararak Einstein ve Hawking’in almış oldukları 160 puanı geçmeyi başardı. Almış olduğu puanla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Nicole Barr’ı şimdi nasıl bir geleceğin beklediği merak ediliyor.

 

Daha Fazlası


1 127

Mensa ismindeki topluluk, özel yeteneği olan çocukların eğitimleriyle ilgileniyor. Kızını bu topluluğa kabul ettirmek için götüren baba Jimm Barr’ın yapmış olduğu açıklamalara göre, kızının problem çözmede oldukça başarılı olduğunu ve bu yüzden iyi bir puan alacağını beklediğini ifade etti. Kızına herhangi bir konuda baskı yapmadığını söyleyen baba, kızının her zaman pratik çözümler bulduğunu ve bunu sonuçlara yansıtmayı başardığını ifade etti.

 

Mensa görevlilerinin yapmış olduğu açıklamalarda ise Nicole’ün sahip olduğu IQ seviyesinin Nicole’ü nüfusun yüzde 1’ine dahil ettiğini belirtirken, böylesine başarılı bir sonucu yalnızca çocukların erişebileceğini çünkü testin çocukların yaşına göre ayarlandığını ifade ettiler. Öte yandan 162 puanın ilk kez yaşanmadığını, sadece nadir görülen bir puan olduğunu sözlerine eklediler.

 

Nicole Barr’ın annesi olan Dolly Buckland ise kızının almış olduğu bu puanla ilgili olarak, kızının çalışkan biri olduğunu, okul çıkışı ödev kulüplerine gittiğini, derslerini hiçbir zaman aksatmadığını, küçük yaştan itibaren gazete ve dergilerdeki hataları bulduğunu söyledi. Kızının bir an evvel üniversiteye gitmek istediğini söyleyen anne Dolly Buckland, Nicole’ün hayalindeki bölümün ise pediatri olduğunu açıkladı.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri