Apple Çin’de Liderliği Kaptırdı

 

Dünyanın en büyük akıllı telefon pazarlarından olan Çin’de liderlik için büyük rekabet yaşanıyor. Bu pazarda uzun süre lider olmayı başaran Apple, Çin firmalarının yapmış oldukları büyük atılımlar sonrasında bir anda 3. sıraya geriledi.

Apple, Çin’de 2014’ün son üç ayında ve 2015’in ilk 6 ayında sürdürmüş olduğu liderliği üçüncü çeyrek itibariyle Çin’li Xiaomi firmasına kaptırdı. İkinciliğe Huawei firmasının yerleştiği yeni sıralamada Apple üçüncü sıraya gerilemiş oldu.

Çin pazarında liderliğe yükselen Xiaomi, satışların yüzde 15,9’luk bölümünü elde ederken, ikinci sıradaki Huawei yüzde 15,7 ile Xiaomi’yi takip etti. Apple ise yüzde 12,2’lik oranla üçüncü sırada yer aldı.

Daha Fazlası


1 158

Apple, her ne kadar liderliği Çin’li firmalara kaptırmış olsa da gelirlerini artırmayı başardı. Üçüncü sırada yer almasına rağmen Apple, Çin pazarındaki gelirini yüzde 112 oranında artırmayı başardı.

Apple’ın Çin pazarındaki liderliğini kaptırmasındaki en büyük neden ise kullanıcıların iPhone 6 almak yerine Eylül ayında piyasaya sunulacak olan iPhone 6S’i beklemeleri gösterildi. iPhone 6S, 6S Plus ve tanıtılması beklenen 6C modelleri teknolojiyi yakından takip edenleri fazlasıyla meraklandırıyor.

Yapılan tahminlere göre Apple, yeni iPhone modellerini piyasaya sunduktan sonra liderliğe yeniden yükselmesi bekleniyor. Tüm dünyada merakla beklenen Apple’ın yeni iPhone modelleri bakalım beklentileri nw kadar karşılayacak ve nasıl bir satış rakamlarına ulaşacak?

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri