Windows 10’da İnternet Tarayıcısı Nasıl Değiştirilir?

 

windows-10-logo

Microsoft’un kısa süre önce yayınlanmış olduğu Windows 10, yeni geliştirdiği web tarayıcısı Microsoft Edge ile beraber geliyor. Internet Explorer’a oranla çok daha hızlı çalışan ve geliştirilmiş arayüzü sayesinde oldukça çekici bir hal alan Edge yine de bazı kullanıcılar tarafından tercih edilmemeye başladı. Bu yazıda bahsetmek istediğimiz konu ise Windows 10’un varsayılan internet tarayıcısını nasıl değiştirmeniz gerektiği ile ilgili olacak.

 

 

Windows 10’un varsayılan tarayıcısı olarak kullanıcılarla buluşan Microsoft Edge, her ne kadar Internet Explorer’a oranla çok daha hızlı şekilde internette dolaşma fırsatı sunmuş olsa da halen Google Chrome ya da Mozilla Firefox tarayıcılarını sıklıkla tercih eden kullanıcılar bulunuyor. Eğer sizler de Windows 10’u bilgisayarınıza yükledikten sonra yeni tarayıcınıza alışmakta zorluk çektiyseniz ve bazı küçük sıkıntılar yaşadıysanız birkaç pratik adımla eski Windows sürümünüzde kullanmış olduğunuz web tarayıcınızı varsayılan olarak ayarlama şansına sahipsiniz.

 

 

Daha Fazlası


1 59

Her ne kadar birkaç adımda demiş olsakta Windows 10 sürümünde internet tarayıcısını değiştirmek Windows 7 ya da Windows 8.1 sürümündeki kadar basit değil. Bilindiği gibi Windows 10’dan önceki sürümlerde İnternet Explorer haricinde bir internet tarayıcısını açtığınızda karşınıza varsayılan tarayıcı seçimi çıkıyordu ve buradan tek tuşla internet tarayıcısını değiştirme imkanına sahiptiniz.

 

 

Windows 10 sürümünde internet tarayıcısını değiştirmek için öncelikle Ayarlar menüsüne giriş yapıyorsunuz. Klavyenizden Windows + I tuşlarına basarak ulaşabilirsiniz. Daha sonra karşınıza çıkacak olan ekrandan Sistem seçeneğini tıklıyorsunuz. Daha sonrasında sol tarafta yer alan Varsayılan Uygulamalar bölümüne tıklıyorsunuz. Burada ekranın alt bölümünde bulunan Web tarayıcısı yazısını seçiyorsunuz.

 

Seçtikten sonra karşınıza bilgisayarınızda bulunan web tarayıcıları çıkıyor. Buradan istediğiniz web tarayıcısını seçtikten sonra varsayılan internet tarayıcısını ayarlamış oluyorsunuz.

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri