Periscope can sıkmaya devam ediyor

periscope uygulama

 

Akıllı cihazlar için geliştirilen uygulamalardan biri olan canlı yayın uygulaması Periscope, can sıkmaya devam ediyor. Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde oynanan Fenerbahçe – Shaktar Donetsk maçını Periscope vasıtasıyla canlı yayınlayan kullanıcılar telif haklarını ihlal etmişti.

 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bilişim Hukuk Derneği Başkanı Avukat Kürşat Ergün, kısa zaman içinde büyük bir kullanıcı kitlesine erişen Periscope ile ilgili gerekli tedbirlerin alınmadığı takdirde kısa süre içinde kapatılmasının gündeme gelebileceğine vurgu yaptı.

 

Daha Fazlası


1 127

Yapmış olduğu canlı yayınlar ile telif haklarını devamlı ihlal etmeye başlayan Periscope’un tv kanalları ile sıkıntılar yaşamaya başladığını ifade etti.

 

Uygulamayı kullananların telif haklarına sahip olan yayınları bu uygulama sayesinde diğer kişilerle paylaşmasından dolayı yayın haklarını satış alan kuruluşları mağdur etmesinden dolayı bu şirketleri doğal olarak harekete geçiriyor. Periscope uygulamasını kullananlar istedikleri zaman canlı yayın yapabilirken, bunların denetlenmesi oldukça güç bir durum olduğundan ihlaller fazlasıyla artıyor.

 

Kısa süre sonra başlayacak olan Süper Lig maçlarının Periscope uygulaması ile diğer kişilerle paylaşılması durumunda telif hak ihlali ve diğer hukuka aykırı durumların oluştuğunu ve bu durumdan yalnızca uygulamanın değil, bunu suistimal edenlerin de sorumluluk aldıkları vurgulandı.

 

Eğer sizler de Periscope uygulamasını kullanıyorsanız bu tür hak ihlallerine karşı dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü hiç ummadığınız bir anda bu konudan dolayı başınız ağrıyabilir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri