Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nin sayısı artmaya devam ediyor

bakan fikri ışık

Teknolojinin hızla gelişmesi ve tüketicilerin teknolojik cihazlara olan merakı pek çok ülkenin ve firmaların iştahını kabartmaya devam ediyor. Bu konuda geçte olsa günümüz teknoloji pastasından pay almak isteyen Türkiye, teknolojik gelişmelere hızla devam ediyor.

 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 2001 senesinden günümüze kadar 61 Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulduğunu hatırlatarak, şimdilik yüzde 4’lere tekamül eden ileri teknoloji ürünlerinin ihracat içindeki payını 2023 hedeflerinden biri olan yüzde 15’lere çıkarmak olduğunu ifade ederek, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nin hızla artırılmasına ve desteklenmesine devam edileceğini belirtti.

 

Daha Fazlası


1 182

Bu bölgelerin ülkenin gelişimi için önemli olduğunun altını çizen Fikri Işık, bu bölgeler ile teknolojik bilgi üretmeyi ve ticarileştirmeyi, kalite standartlarını artırmayı, maliyetlerin düşürülmesine yardımcı olacak yenilikler geliştirmeyi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin bu teknolojik gelişimlere ayak uydurmasını sağlamayı, yeni iş imkanları sağlamayı gibi birçok hedefi gerçekleştirmek istediklerini vurguladı.

teknoloji gelistirme bolgeleri

 

Fikri Işık, 2001 senesinden günümüze kadar 61 Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulduğunu belirtirken bu bölgeleri şu şekilde sıraladı: Ankara 8, İstanbul 7, Kocaeli 4, İzmir 4, Konya 2, Antalya, Kayseri, Mersin, Trabzon, Adana, Erzurum, Bursa, Isparta, Gaziantep, Eskişehir,  Denizli, Edirne, Elazığ, Sivas, Diyarbakır, Tokat, Sakarya, Van, Bolu, Kütahya, Samsun, Malatya, Urfa, Düzce, Çanakkale, Kahramanmaraş, Tekirdağ, Çorum, Manisa, Niğde, Burdur, Yozgat, Hatay, Kırıkkale, Balıkesir ve Karaman’da  1’er tane olmak üzere toplamda 61 Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulduğunu belirtti.

 

Ayrıca bu bölgelerin 2001 senesinde yürürlüğe giren Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile kurulmaya başlandığı ifade edildi.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri