Bilgisayardan Akıllı Telefona Ftp Bağlantısı Nasıl Kurulur

Devamlı gerekseme duyacağımız birşey değil sadece birtakım durumlarda bu şekilde bir özellikten haberdar olmak, iyi mi kullanıldığını bilmek baya işe yarayabiliyor. Sözgelişi, usb kabloyu bulamıyorsanız, wifi direct yahut bluetooth kullanamıyorsanız, bilgisayarınızda kart okuyucu yoksa, mail ile göndermenizin uzun süreceği büyük boyutlu bir dosyayı bilgisayara geçirme etmeniz gerekiyorsa, ftp yöntemi işinizi epey kolaylaştıracaktır.

FTP Yöntemi Nelerdir?

Hususi bir yazılım aracılığı ile telefonun dahili ve harici hafızasına ip + port numarası üstünden erişerek, buradaki dosyaları görüntülememizi elde eden metot. Yalnız görüntülemekle kalmıyor, bu dosyaları bilgisayarımızada indirebiliriz. Sadece telefona dosya aktarımı yapmak istiyorsak, bilgisayarımızda tarayıcı değil, ftp yazılımı kullanmamız icap eder.

Daha Fazlası


1 20

(Ftp yöntemi Android işletim sistemi olan cihazlarda çalışmakta ama Apple marka ios işletim sistemli cihazlarda işe yaramamaktadır.)

Nasıl Yapıyoruz?

1. Evvela telefon yahut tablet bilgisayarımıza ftp özelliği destekleyen bir dosya idare edici uygulaması kuruyoruz. Benim önerim ve yazımda kullanımını anlatacağım tatbik Es File Explorer (Es Dosya Yöneticisi)..

2. Uygulamayı kurduktan sonrasında kullanım yöntemine gore birkaç ayarlama yapıyor, daha sonra uygulamayı etken edip ilk bağlantıyı kuruyoruz.

Şayet yalnız bilgisayarımıza dosya indireceksek web tarayıcı kullanabileceğimizden tatbik ayarlarından Root klasörünü ayarlıyor, daha ayrıntılı kullanım istiyorsak Filezilla şeklinde ftp yazılımları için idare hesabını ayarlıyoruz.

(Yukarıda belirtmiştim, telefondan yalnız dosya indireceksek Chrome benzer biçimde bir web tarayıcı işimizi görür. Bundan dolayı ftp idare ayarı yapmanız gerekmez. Sadece bilgisayardan da telefona dosya göndermek dilerseniz Filezilla yazılımı için idare hesabı kullanıcı ismi ve şifresi ayarlamanız icap eder.)

Örnekler ile vakası netleştirelim..

Misal 1: Yalnız dosyalara bakıp çıkıcaz. 

Telefonumuzdaki birkaç dosyaya bakıp bir ihtimal bilgisayara indirmek için;

1.) Es dosya yöneticide sol açılır menüden Uzaktan Idare seçeneğine dokunuyoruz.

esfile-uzaktan-yonetim_

2.) Uzaktan Idare’de alt menüden Ayarlar’a dokunuyor, ondan sonraRoot klasörünü ayarla seçeneğinden en üst klasörü seçiyoruz. Bu sayede bir tek dahili bellek değil, ek olarak bellek kartı ve sistem klasörlerine de erişim imkanımız oluyor. “Bakınız makale sonundaki Fotoğraf 1 ve 2”

3.) Ana dizini seçtikten sonrasında bir geri giderek Uzaktan Idare ekranına dönüyoruz. Ekranda bir AÇ butonu görmüş olacaksınız. Ilkin AÇ butonuna dokunacak, daha sonra karşınıza çıkacak olan ftp adresini bilgisayarınızda kullandığınız web tarayıcısının adres satırına yazacaksınız. (Tıpkı bir web sitesi adresi yazar şeklinde..) “Bakınız makale sonundaki Fotoğraf 1”

Ftp yolunu yazıp enter tuşuna bastıktan sonrasında karşınıza telefonunuzdaki dizinler gelmiş olmalı. SdCard; dahili hafızanız, extSdCard; harici bellek kartınız..

ftp_baglantilari

Bellek kartından kamera ile çektiğiniz resimlere ulaşmak istiyorsanız tarayıcıdaextSdCard > DCIM > Camera klasörüne gitmeniz kafi. Tarihlere bakarak veya dosya isimlerine tıklayarak aradığınız dosyayı bulabilir, dosyada sağ tıklayıp değişik kaydet komutu vererek dosyayı indirebilirsiniz.

Misal 2: Ftp yazılımı ile telefona dosyada gönderiyoruz.

Telefonumuzdaki dosyalara bakmak, indirmek ve bilgisayardan da telefona dosya aktarmak için;

1.) Bilgisayarımıza ftp yazılımı kuruyoruz. Daha evvelde kuruluysa Es dosya yöneticisinden de Uzaktan Idare seçeneğine geçip sonraki adıma atlıyoruz. (Ftp yazılımı olarak FileZilla öneriyorum. Kullanmayı başaramayan olursa yorum panelinden yardım istek edebilirler.)

2.) Es dosya yöneticisinde Uzaktan Idare monitörü açıkken Ayarlarseçeneğine dokunuyoruz. Ayarlar ekranında Idare hesabını ayarlaseçeneğine dokunuyor, bayağı bir kullanıcı ismi ve gizyazı uydurup tamam butonuna tıklıyoruz. (Sözgelişi Kullanıcı ismi 11, gizyazı 22..) “Bakınız makale sonundaki Fotoğraf 2”

3.) Ftp için idare bilgilerinide ayarladığımıza bakılırsa Filezilla yazılımını açıyor ve süratli irtibat kutucuklarına istenen detayları giriyoruz.

Sunucu: Uzaktan Idare ekranında gördüğünüz ftp adresindeki ip,Kullanıcı ismi: Es dosya yöneticide belirlediğimiz kullanıcı ismi (bende misal 11 rakamı), Gizyazı: Belirlediğiniz gizyazı (bende misal 22 rakamı) ve Kapı (Port):Ftp adresi sonundaki 4 sayı (bende misal 3721)

filezilla-esfile_zpsasf

Detayları doğru olarak girdiyseniz (ve Es dosya yöneticisinde uzaktan yönetimi açık konuma aldıysanız) Hızlı bağlan butonuna basarak telefona ftp bağlantısını kurabilirsiniz.

Herhangi bir hata yahut mesele yoksa artık Filezilla üstünden telefonun klasörlerinde gezinebilir, dosyaları bilgisayarınıza çekebilir, bilgisayarınızdaki bir dosyayı direkt Filezilla üstündeki klasör konumlarına sürükleyiptelefona aktarımı başlatabilirsiniz. (Telefon dizininiz Filezilla’da sağ alt pencerede görünür, mevcut aktarımlar alt yatay kısımda, telefondan çektiğiniz dosyaların indirileceği vaziyet ise sol üst pencerede seçilidir. Kısaca sol iki pencere mahalli durum, sağ iki pencere uzak konumdur. Üst ve alt yataylar hareketleri gösterir.)

4.) Ftp erişiminiz tamamsa ve artık bağlantıyı sonlandıracaksanız; tarayıcıyı veya filezilla’yı direkt kapatmanız, Es dosya yöneticide ise Uzaktan Idare ekranındaki Kapat seçeneğine dokunmanız yeterli.

Anlatım Resimleri;

esfile-ftp-ayar1

RESİM 2

esfile-ayarlar2b

Yazı çok detaylı olduğundan atladığım adım var mı? yada düzgün olarak anlatabildim mi bilmiyorum. Ancak takıldığınız noktalarda yorum yazmanız halinde veya anlatıma temel teşkil uygulamalarda bir değişiklik olması halinde bir yorumunuz ile sizlere yardımcı olmaya çalışırım.

Kaynak:lordiz.com

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri