Windows 10’da Ses Sorunu Nasıl Çözülür?

windows-10-ses-sorunu

 

Microsoft’un çiçeği burnundaki sürümü Windows 10 kısa süre önce kullanıcılarıyla buluştu. Bu konuyla ilgili haberlerimizi sitemizden okuyabilirsiniz. Bu yazımızda bahsetmek istediğimiz konu ise Windows 10’u bilgisayarınıza yükledikten sonra oluşabilecek ses sorunuyla ilgili. Sizin de başınıza gelmesi muhtemel olan bu sorunu çözümlemek için 3 farklı yöntem bulunuyor. Dilerseniz bunlardan bahsedelim.

 

1. Yöntem: İlk olarak Bilgisayarım üzerine sağ tıklayarak ‘Özellikler’ seçeneğine gidiyorsunuz. Sol tarafta yazan ‘Aygıt Yöneticisi’ bölümüne tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan sayfadan ‘Ses Denetleyicileri’ seçeneğine tıklıyorsunuz. Açılan sayfadan ‘Yüksek Tanımlı Ses Aygıtı’ seçeneğine sağ tıklayarak ‘Sürücü Yazılımını Güncelleştir’ dedikten sonra ‘Driver’ı İnternetten Ara’ diyoruz. Daha sonra bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra ses sorununun çözüldüğünü göreceksiniz.

 

Daha Fazlası


1 59

2. Yöntem: İlk yöntemi uyguladıktan sonra eğer sorununuz çözülmediyse diğer yöntem, Driver Servis Uygulaması’na giriş yaparak başlamak. Öncelikle ‘Çalıştır’ uygulamasını açmanız gerekiyor. Eğer yerini tam olarak bilmiyorsanız Windows arama çubuğuna ‘Çalıştır’ yazmanız yeterli. Daha sonra buna tıklayıp karşınıza çıkan sayfaya ‘services.msc’ yazıp işleme devam ediyorsunuz. Karşınıza çıkacak olan bölümden ‘Windows Ses ve Windows Ses Bitiş Noktası’ seçeneğini tıkladıktan sonra ekranın sol tarafında bulunan ‘Yeniden Başlat’ seçeneğini tıklayarak Driver Servis Uygulaması’nı yeniden başlatın. En son olarak bilgisayarınızı da yeniden başlattıktan sonra sorunun çözülmüş olduğunu göreceksiniz.

 

3. Yöntem: Eğer yukarıda bahsetmiş olduğumuz her 2 yöntemden de sonuca ulaşamadıysanız son bir yöntem daha bulunuyor. Bilgisayarınızdan Denetim Masası’na girerek ‘Ses’ seçeneğine tıkladıktan sonra ‘Hoparlör’ yazısına sağ tıklıyorsunuz. Buradan ‘Özellikler’ diyerek giriş yapıyorsunuz. ‘Ses Efekti’ bölümüne tıklayıp ‘Windows Varsayılan’ olarak ayarladıktan sonra sonuca ulaşmış olacaksınız.

 

Windows 10’u yükledikten sonra bu sorunla karşılaşacaksınız diye bir şart yok. Eğer karşılaşırsanız yukarda bahsetmiş olduğumuz yöntemlerle sorunu giderebilirsiniz.

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri