Windows 10’dan Eski Sürüme Nasıl Geri Dönülür?

windows 10 microsoft

 

Microsoft, Windows 10 sürümünü piyasaya sunduktan sonra kullanıcılar yavaş yavaş bilgisayarlarına yüklemeye başladı. Eğer sizler de bu sürümü yükleyip, yeni tasarımı kontrol edip Cortana’nın ne olduğunu inceledikten sonra Windows 10’a ısınamayıp eski sürümü geri yüklemek isterseniz bu yazımız tam size göre.

Windows 10’dan 7 ya da 8.1’e geri dönmek isterseniz bahsedeceğimiz birkaç adımla bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz.

 

Geri Yükleme İşlemine Başlamadan Önce Bilmeniz Gereken Önemli Hususlar

 

Bu işleme başlamadan önce bilmeniz gereken önemli hususlardan biri; Microsoft’un son işletim sisteminde kalıp kalmama kararınızı otuz gün içinde vermeniz gerekiyor. Eğer bu süre zarfında karar vermezseniz eski sürüme dönmek için bilgisayarınızla gelen ya da kendi oluşturmuş olduğunuz kurtarma medyasını kullanmanız gerektiğini hatırlatalım.

Daha Fazlası


1 59

Windows XP kullanıcılarının geri dönüş yapıp yapmayacağı şimdilik netlik kazanmış değil. Bu konuda Microsoft, şimdilik Windows 7.8 ve 8.1 sürümlerini açıklamış durumda. Geri yükleme işlemine başlamadan önce her türlü ihtimale karşı kişisel verilerinizi yedeklemenizi tavsiye ediyoruz

 

Windows Önceki Sürüme Yükleme İşlemi

 

Sırasıyla takip edeceğiniz adımlardan bahsedecek olursak; Denetim Masası’ndan Güncelleme ve Güvenlik bölümüne gelin. Sol tarafta bulunan ‘recovery (kurtarma)’ seçeneğini tıkladıktan sonra karşınıza gelecek olan ‘Go back to a previous version of Windows (Windows’un önceki sürümüne geri dön)’ diyoruz.

Karşınıza bu işlemi neden yapmak istediğinize dair bir soru çıkacak. Burada Windows 10’dan neden vazgeçtiğinizi belirtebilirsiniz. Daha sonra bilgisayarınızı kapatmamanız gerektiğini ve hangi dosyaların korunacağını belirten ekran karşınıza çıkacak. İşlem sona erdiğinde duruma göre eski parolanıza gerek duyulabilir. Her türlü ihtimale karşı eski parolanız aklınızda bulunsun.

 

Bu bölümü de geçtikten sonra Windows tarafından bu işlemi yapmak için emin olup olmadığınız sorulacak. Kabul ettikten sonra Windows baştan başlayacak ve eski sürüme geri dönüş işlemi başlamış olacak. İşlem tamamlandıktan sonra bilgisayarınız yeniden eski sürümüne yüklenmiş olacak.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri