Tatilde iken sosyal medya paylaşımlarına dikkat

tatile-cikmadan-alinacak-tedbirler

Almanya polisi, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte tatile çıkan vatandaşlarını hırsızlar konusunda tedbirli davranmalarını istedi. Özellikle sosyal medya hesaplarından tatile gidildiği gibi paylaşımların yapılmaması gerektiğinin altını çizdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Münih Polis Teşkilatı Basın Sözcüsü Wolfgang Hauner, ülkemize tatile gelen gurbetçi vatandaşların bu durumu sosyal medya hesaplarından paylaşmamaları konusunda uyardı.

 
Tatilde iken yapılan paylaşımların hırsızlara davetiye çıkardığının altı çizilirken, zaman zaman komşularıyla irtibata geçerek evlerini kontrol ettirmeleri tavsiyesinde bulundu. Güvendiğiniz kişilerin zaman zaman evinizin panjurlarını açıp kapamasını, posta kutunuza gelen mektupların alınması hususuna dikkat çekti. Yapılan açıklamada hırsızların tatile gitmek gibi bir huylarının olmadığının altı çizildi.

Daha Fazlası


1 127

 
Polis tarafından yapılan bildiriye göre vatandaşların tatile çıkmadan evvel, kredi kartı, pasaport, kimlik, ehliyet gibi birinci derecede önem arz eden evrakların en az bir tane fotokopilerinin çekilerek yanlarında bulundurması konusunda tavsiyeler verildi. Bu fotokopilerin büyük valizlere konulmasını, aksi bir durum olduğunda iptal etme işlemlerinin daha çabuk olacağı belirtildi. Özellikle para ve kıymetli eşyaların farklı yerlerde tutulmasını tavsiye eden Münih polisi, tatile çıkmadan evvel pasaport süresinin geçmediğinden de emin olunmasını istedi.

 

Özellikle toplu taşıma araçlarını kullanırken hırsızların bu durumu fırsat bildikleri belirtilirken, önemli evraklarınızı taşıdığınız çantanın ağzının kapalı olduğundan emin olmanızı ve çantayı kendinize yakın tutmanız tavsiye edildi. Hırsızların çoğu zaman gelerek yalandan bir şeyler sorup dikkatinizi dağıtabileceğinin altı çizilirken çanta ve bavulunuzla göz temasını kaçırmamanız gerektiğine vurgu yaptı.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri