Bilimadamları Farenin Beyin Fonksiyonlarını Kontrol Etmeyi Başardı

fare deneyleri

Bir deney üzerinde çalışma yürüten bilimadamları, laboratuvar faresinin sinir sistemini uzaktan kumanda yardımıyla gerekli kontrolleri sağlayacak biçimde düzenleyerek sinir uyarılarının etkileri üstünde çalışmayı nihayet başardılar.

 

İnsan saçından daha ince bir implant koyarak farenin belirlenmiş olan bir güzergah üzerinde yol almasını sağlayan bilimadamları, enjekte etmiş oldukları ilaçlarla aktif nöronların daha rahat biçimde takibinin sağlanması için parlamasını da sağlamış oldular.

Daha Fazlası


1 182

 

Bugüne kadar nörobilimciler farklı ilaçlar ve diğerlerine oranla daha büyük tüplerle birlikte fiber optik kablolarla sinir hareketlerini inceleme şansına sahiplerdi; fakat bu durum, farenin beyin fonksiyonlarına zarar verebilecek bir cerrahi müdahale zorunluluğu doğuruyor ve farenin sinir hareketlerini kısıtlamasından dolayı ortaya çıkan veriler pek sağlıklı sonuçlar çıkarmıyordu. Washington Üniversitesi Tıp fakültesi ve Illinois Üniversitesi ortaklığında üretilen implant, daha az beyin dokusunun değiştirilmesine ve oluşacak hasarın beklenenden düşük seviyede seyretmesine izin verirken daha önce kullanılmış olan büyük tüplerin ve kabloların da kullanımına gerek duyulmuyor.

 

Farenin baş bölümüne  yerleştirilmiş olan cihaz küçük bir bataryadan besleniyor ve test esnasında kullanılacak olan ilaçları fareye yükleyerek küçük bir mekanizmadan oluşuyor. Deney esnasında farenin daireler çizerek yürümesi sağlanırken kullanılmış olan morfine benzeyen ilaç farenin beyin komutlarını ve motivasyonuna etki eden yerine enjekte edildi. Yapılan farklı bir deneyde ise optogenetik adı verilen bir teknik kullanan bilim adamları hayvanın beyin hücrelerini uyaran minyatür LED ışıklar kullanarak uzaktan kumanda kullanılarak farenin kafesin bir yerinde sabit şekilde durmasını başardı. 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri