Apple Cihazlarda Yedekleme Nasıl Yapılır?

apple-cihaz-yedekleme

 

Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde akıllı telefonlar hayatımızda önemli bir yere sahip. Artık her yaştan kesime hitap eden akıllı telefonlar günlük hayatın bir parçası olmuş durumda. Ancak bazı durumlarda cihazlara format atma ihtiyacı duyuyoruz. Durum böyle olunca hafızadaki kişisel verilerimizi silinmemesi için yedekleme yapma zorunluluğu hissediyoruz. Peki yedekleme nasıl yapılır? Bu yazımızda sizlere Apple ürünlerinde veri yedeklemenin nasıl yapıldığından bahsetmek istiyoruz.

 

Apple’da iCloud ve iTunes kullanılmak üzere iki farklı yedekleme mevcuttur. İkisinden de bahsedecek olursak;

 

iCloud Yardımıyla Veri Yedekleme

  • Cihazınızdan Wi-Fi’ye bağlanın
  • İOS 8 ya da sonraki sürümleri için Ayarlar > iCloud > Yedekleme seçeneklerini tıklayın
  • İOS 7 ya da önceki sürümleri için Ayarlar > iCloud > Saklama ve Yedekleme seçeneklerini tıklayın.

Daha sonra ‘Şimdi Yedekle’ dedikten sonra işleminizin tamamlanmasını bekleyin. Bu süre zarfında Wi-Fi ağından kopmayın. İşleminiz tamamlandıktan sonra kontrol etmek için Ayarlar > iCloud > Saklama Alanı > Saklama Alanını Yönet seçeneklerini tıkladıktan sonra yedekleme zamanı ve boyutuyla ilgili detaylı bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

Daha Fazlası


1 59

 

 

iTunes Yardımıyla Yedekleme Yapma

  • iTunes’u açtıktan sonra cihazınızı bilgisayarınıza bağlayın.
  • iTunes ya da App Store’dan indirmiş olduğunuz içeriği Dosya > Aygıtlar > Satın Alınanları Aktar seçeneklerini tıkladıktan sonra kaydedin. Eğer Windows kullanıcısı iseniz ve dosya menüsünü görmüyorsanız klavyenizden Alt tuşuna basınız. Satın aldığınız içeriklerin aktarılmasından sonra Dosya > Aygıtlar > Yedekle seçeneklerini tıklayın. Yine aynı şekilde eğer dosya menüsünü görmüyorsanız klavyenizden Alt tuşuna basınız.

 

 

İşlemler tamamlandıktan sonra iTunes Tercihleri > Aygıtlar seçeneğini tıklayarak yedeklemenizin başarı ile sonuçlanıp sonuçlanmadığını kontrol edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus ise yedeklemenin yapıldığı tarih ve saat.

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri