Katil Robotlar Mı Gelecek? Bilimadamları Açıkladı

otonom silah robot

Dünyaca ünlü İngiliz astrofizikçi Prof. Dr. Stephen Hawking’in de aralarında yer aldığı toplamda bin bilim adamının ortaklaşa hazırlamış oldukları mektup Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te düzenlenen Uluslararası Yapay Zeka Konferansı’nda katılımcılar için okundu.

 

Mektubun içeriğinde  ilerleyen yıllarda yapay zekayla kontrol edilme şansı olan silahlar veya katil robotların, hedeflerini insanlarla iletişim kurmayı bırakıp kendi inisiyatifine göre vuracağı ifade edildi. Bununla birlikte konuşmada büyük bir askeri gücün otonom silahları geliştirmeye başlamasının insanlık için hiçte iyi olmayan sonuçları ortaya çıkarabileceği belirtildi.

 

Daha Fazlası


1 182

Otonom silahlarından “üçüncü devrim” olarak bahsedilen mektupta, “Nükleer, kimyasal veya biyolojik silahların tersine otonom silahlar, pek çok sayıda ve ucuz maliyetle üretimi yapılabilecek. Bu silahlar, kolaylıkla karaborsaya, oradan da terör örgütlerine kadar gidebilir. Durum böyle olunca otonom silahlar, ilerleyen dönemlerin kalaşnikofu halini alacaktır” şeklinde açıklamalar yapıldı.

 

Yani bu silahların suikastler, soykırım ve nüfus kontrolü gibi kitlesel ölümlere neden olacak olaylar için son derece iyi bir tercih olacağını belirtebiliriz.

 

Ayrıca mektupta Apple‘ın kurucularından olan Steve Wozniak, SpaceX şirketinin Üst düzey yöneticilerinden Elon Musk, DeepMind şirketinin kurucusu Demis Hassabis, filozof Noam Chomsky ve Google yöneticilerinden Peter Norvig’in de katkıları var. Bahse konu mektubun Yaşamın Geleceği Enstitüsü’nün (Future of Life Institute – FLI) resmi internet sitesi aracılığıyla da paylaşıldığını belirtmemizde fayda var.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri