İnternet Ortamında Çocuğunuzun Fotoğrafını Paylaşmak Ne Kadar Doğru?

sosyal medya cocuk

Daha Fazlası


1 127

 

Günümüzde ebeveynler devamlı olarak çocuklarının her anının fotoğrafını çekerek sosyal medya üzerinden arkadaşlarıyla paylaşıyor. Fakat bu konuda uzmanlar, ilk bakıldığında ‘zararsız’ gibi görünen bu durumun  bazı olumsuzlukları beraberinde getireceği şeklinde ebeveynleri uyarıyor.

 

Gün içinde çocuğun her anını ve her halini sosyal medya üzerinden  paylaşmak ne derece doğru? Ne gibi sakıncaları olabilir? Ebeveynler çocuklarının resimlerini internette paylaşırken ne gibi hususlara dikkat etmeli? Bu konuda sizlere kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

 

Bu konuyla ilgili fikirlerini dile getiren Uzman Pedagog Sevil Yavuz, internet ortamında cinsel yönden sapkın kullanıcıların da bulunduğu düşünülecek olduğunda çocuklarınızın her resminin sosyal medya üzerinden paylaşmanın sakıncalı durumlar doğurabileceğini belirtmiş, bundan dolayı ebeveynlerin paylaşımlarında dikkatli olması gerektiği hususuna vurgu yapmıştır.

 

Pedofillerin varlığı, sosyal medya platformlarında fotoğraf paylaşan ailelerin daha dikkatli olması gerektiğini vurguladı. Özellikle havuz, deniz gibi mekanlarda paylaşılan fotoğraflarda daha dikkatli olmaları gerektiğini ifade etti.

 

Ebeveynler fotoğraf paylaşmak istediklerinde sosyal medya hesaplarının gizlilik ayarlarından gerekli düzenlemeleri mutlak suretle yapmalarını tavsiye etti. Bunun dışında son dönemlerde özellikle anneler tarafından, çocukları biraz da gösteriş için kullanıldığı düşüncesi oturmaya başladı. Ebeveynlerini model olarak alan çocuklar onları taklit ederek sosyal medyada kendilerine yer buluyor. Bunun sonucu olarak çocuklar, kendi vücutlarını teşhir ederek fotoğrafların kötü kişilerin eline geçmesine zemin hazırlanmış oluyor.

 

Her ne kadar sizler iyi niyetle çocuklarınızın fotoğraflarını paylaşsanız da internet dünyasında bir sürü art niyetli kullanıcı da bulunuyor. Bunun için paylaştığınız fotoğrafların gizlilik ayarlarına daha özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri