iPhone Kullanıcılarına Kötü Yazılım Şoku

jailbreak virus

Jailbreak’e sahip iPhone ya da iPad kullanan kişileri ilgilendiren haberimiz var. Cydia’da yer alan Tweak’te Trojan adı verilen kötücül yazılım olduğu belirtildi.

 

TaiG ekibi iOS’u özgür kılmak için iOS 8.4 sürümü için Jailbreak aracını piyasaya sunmuştu. Cydia’nın geliştiricisi Saurik, TaiG çalışanlarının Jailbreak aracının güvenilir olduğunu ifade eden bir yazı yayınlayarak, kullanıcılarını bir nebze olsun rahatlamıştı. Fakat bugün Cydia’da yer alan bir Tweak, yapılan bu açıklamalara deyim yerindeyse gölge düşürdü.

 

Dimitar Mirinov adındaki geliştirici; kilit ekranında otomatik olarak güçten tasarruf etmeye yarayan Lock Saver Tweak’ini geçtiğimiz haftalarda Cydia’da yayınlamıştı. Lock Saver için diğer geliştirici “dmarinov” isim benzerliği yaparak içerisinde Trojan bulunan Lock Saver Free Tweak’ini kullanıcılarına sundu. Lock Saver paralı olduğundan dolayı kullanıcıların ücretsiz sunulan (Free) sürümüne yöneleceğini tahmin eden dmarinov’un kötü amacı kısa zaman içinde  gün yüzüne çıkmış oldu.

Daha Fazlası


1 182

 

trojan

Library/MobileSubstrate/DynamicLibraries bölümünde yer alan dosyaların dizin değeri normal şartlarda 775 olması gerekiyor. Fakat Trojan’lı Tweak yüklendikten sonra bu değerler 777’ye yükseliyor. Bu Tweak yüklendikten sonra Google Reklamlar’dan kazanılan gelir  doğrudan dmarinov kullanıcısına yönlendirildiği yapılan araştırmalar sonucunda gün yüzüne çıktı.

 

Eğer sizler de bu Tweak’i yüklediyseniz yapmanız gereken Library/MobileSubstrate/DynamicLibraries klasöründe yer alan  Service.dylib ve Service.plist dosyalarını silmek. Umarız bundan sonra kötü yazılım içeren Tweak’ler Cydia’da tekrar karşımıza çıkmaz.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri