Sony, Kendi İnsansız Hava Aracını Üretiyor

Japonya’nın en önde gelen teknoloji firmalarından Sony, insansız hava araçları sektörüne giriş yapmaya hazırlanıyor. Aerosense adı verilen bu girişim, Japonya’nın en önemli robot ve otomasyon şirketlerinden olan ZMP ile Sony ortaklığında başlatılan bir girişim olarak karşımıza çıkıyor.

Bu ortaklık ile geliştirilecek olan droneların herhangi bir şekilde satışı yapılmayacak veya piyasada farklı nedenlerden dolayı bulunmayacak. O zaman ne diye üretilecek diye soracak olursanız, geliştirilecek olan bu dronelar gökyüzünden çekecek olduğu fotoğrafları gerekli yerlere aktararak bulut tabanlı veri işleme merkezinde toplanmasını sağlayacak. Böylelikle ölçüm, gözlem ve araştırma gibi işlemlerde bu dronelardan yararlanılmış olacak.

Daha Fazlası


1 182

Sony firmasının bu iş için ilk ciddi adımları Ağustos ayında atacağı belirtilirken, önümüzdeki yılda yalnızca bilgi toplaması yapacağı, kullanıcılarına veri aktarma işlemini ise daha sonraki dönemlerde yapacağı ifade ediliyor. ZMP firması ile ortaklaşa yapılacak olan bu projede ZMP %49.9, Sony ise %50.1 ile projedeki söz sahibi olacak.

Günümüzde dronelar her ne kadar meraklıları için birer oyuncak gibi algılansa da farklı sektörlerdeki büyük şirketler droneları çeşitli konularda görevlendirebiliyor. Mesela GSM operatörleri, baz istasyonunu kuracakları bölge hakkında dronelar yardımıyla gökyüzünden fotoğraflama yaparak daha hızlı şekilde hareket edebiliyorlar. Yine tarım sektöründe veya şehir yapılanmasında dronelar oldukça önemli bir görev üstlenebilir.

Sony ve ZMP ortaklığındaki bu girişim, endüstriyel sektörde droneların ilk defa kullanılacağı anlamına gelmesin. Çin merkezli DJI firması tüketicilere yönelik sunmuş olduğu droneların ardından bu sektörü girişimcilere açmış ve bu işlemleri yürüten Andy PAN, geçmiş dönemlerde gökyüzünün kendileri için bir sınır olduğunu ancak dronelar sayesinde bu sınırları ortadan kaldırdıklarını ifade etti.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri