Çinli Telefon Üreticileri Hızla Zirveye İlerliyor

cin akilli telefon kullanimi

 

Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde akıllı telefon sektöründe  Çinli firmaların ağırlığı her geçen gün daha da artıyor. Bundan yaklaşık birkaç yıl öncesine kadar akıllı telefon piyasası Apple, Samsung, LG ve HTC gibi 4-5 firmanın etrafında toplanırken, bugünlerde rüzgar iyiden iyiye tersten esmeye başlamış durumda.

Uygulamış oldukları agresif fiyat politikasıyla akıllı telefon piyasasına son derece hızlı bir giriş yapan Çinli akıllı telefon üreticileri kısa süre içinde müthiş derecede ilerleme kaydettiler.

 

ZTE Firmasından 6 Ayda Toplam 26 Milyonluk Sevkiyat

 

Daha Fazlası


1 182

Çin’in en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi konumunda yer alan Xiaomi, geçtiğimiz hafta yapmış olduğu  açıklamada 2015 senesinin ilk 6 ayında 35 milyonu geçen bir sevkiyat gerçekleştirdiklerini ifade etmişlerdi. Xiaomi’nin açıklamalarının ardından dün bir başka Çinli akıllı telefon üreticisi olan ZTE de sevkiyat miktarlarını kamuoyuyla paylaştı. ZTE,2015’in ilk 6 aylık döneminde 26 milyonluk akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdiklerini ifade etti.

 

Yalnızca iki Çinli üreticinin 2015’in ilk 6 ayında yapmış olduğu ürün sevkiyatı bile toplamda 60 milyonu geçmiş durumda. Yaşanan bu durum, Çin’in ekonomisine hatırı sayılır derecede katkı yapmayı sürdürüyor.

 

Burada unutulmaması gereken bir husus var. Birçok Çinli akıllı telefon üreticisi, kendi modelleri dışında farklı operatörler ve distribütörler için de telefon geliştiriyor. X operatörü ZTE’den telefonu aldıktan sonra üstüne kendi logo ve modelini yazarak satışa çıkarıyor.

 

Çin’in akıllı telefon piyasasında uygulamış olduğu bu agresif fiyat politikası, her ne kadar Apple’ın satışlarını etkilemese de Android işletim sistemini kullanan telefonların fiyatları üzerinde kaçınılmaz bir etki bırakacağı kesin gibi duruyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri