Android İşletim Sisteminin 10 Yıllık Hikayesi

android googl

Günümüzde altın çağlarını yaşayan teknolojik gelişmeler insanların hayatını kolaylaştırmaya devam ederken geliştirilen her yeni uygulama, piyasaya sunulan her yeni cihaz kullanıcılarını kendisine çekmeyi başarıyor.Bunların dışında işletim sistemi ortamındaki gelişmeler de gözden kaçmıyor. Dünyanın en önde gelen arama motoru olan Google, bundan tam 10 sene evvel günümüzün olmazsa olmazlarının başında gelen akıllı cihazlarda kullanılan Android işletim sistemini bünyesine katmış ve bunun için başlangıç olarak Palo Alto adını verdikleri şirketi kurmuşlardı. Satın alma işlemlerinden sonra Android işletim sisteminin babası olarak bilinen Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears ve Chris White Google’a geçerek çalışma hayatlarını burada sürdürmeye devam etti.

 

Günümüzde akıllı telefonlardan tabletlere pek çok üründe ya da araçlarda Android işletim sistemini görmemiz mümkün. Hayatımızın bir parçası olma yolunda ilerlemeye devam eden Android işletim sisteminin dünya genelinde 18 bin farklı model üzerinde çalıştığı ifade ediliyor.

Daha Fazlası


1 64

Dünya genelinde birçok firma tarafından üretilen telefonların işletim sistemi görevini yürüten Android, milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor.Farklı telefon firmalarının piyasaya sundukları amiral gemisi modellerinin ortak noktalarından birisi hiç şüphesiz sahip oldukları işletim sistemleri.

Öncelikle telefonlar için geliştirilen Android, mobil sektöre ilk olarak HTC tarafından geliştirilmiş olan HTC Dream ( T-Mobile G1) akıllı telefonla atarken, yalnızca 7 yıllık süreç zarfında dünya genelinde %80’i geçen kullanım oranıyla mobil sektörün tartışmasız tek hakimi olmayı başardı.

 

Mobil sektörüne yeni bir çağ açmayı başaran ve milyonlarca kullanıcıyı peşinde dolaştıran Google ve Android ekibini tebrik etmek yerinde bir davranış olacaktır diye düşünüyoruz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri