İOS 9’la Gelen Düşük Güç Modu İşlemci Hızını Düşürüyor

iphone low poWer mode

Teknoloji dünyasının önde gelen firmalarından biri olan Apple, WWDC’nin açılış sunumunda tanıtımını yaptığı İOS 9‘da yer alacak olan yenilikler arasında en dikkat çekici olanı uzun zamandan beri İOS kullanıcılarının beklediği güç tasarrufu sağlayan Düşük Güç Modu oldu.

 

Günümüzde akıllı telefonlardaki en büyük eksikliklerden biri olarak görülen pil ömrü için firmalar çalışmalarına devam ederken farklı çözüm yolları sunmayı da ihmal etmiyorlar. Bazen kapasitesi arttırılmış pil, bazen hızlı şarj olma özelliği bazen de güç tasarrufu özellikleriyle kullanıcılarını memnun etmeye çalışıyorlar.

 

Bu alanda genelde sessiz kalmayı tercih eden ve İOS platformuna güvenen Apple, kullanıcıları tarafından gelen taleplere kayıtsız kalmamak için İOS 9’la birlikte ‘Low Power(Düşük Güç)‘ özelliğini sunacaklarını açıkladı. İOS 9 platformunda Ayarlar bölümünde bulunan Pil menüsünün alt bölümünden etkinleştirilebilen Düşük Güç modunun açıklama bölümünde fonda güncelle, e-mail kontrol et, ekran ışığı gibi belli başlı özelliklerin tasarruf sağlamak için azaltıldığı ya da kapatıldığı yazıyor.

Daha Fazlası


1 16

 

Ancak açıklamalar bölümünde yer almayan detay Geekbench 3 tarafından yapılan testler neticesinde gün yüzüne çıktı.

 

Düşük Güç Modu İşlemci Hızına Etki Ediyor

Geekbench 3 ile yapılan testlere göre Düşük Güç modu kapalı konumda iken tek çekirdekte 1606, çoklu çekirdekte ise 2891 puan elde etmeyi başaran iPhone 6 Plus, Düşük Güç modunu açtığınızda tek çekirdekte 1019, çoklu çekirdekte 1751 puanlara kadar düşüyor. Ayrıca iPhone’un 5S modelinde bu performans düşüklüğü %40 civarında olsa da Apple firması, bu açıklamaları yapmaktan kaçınmış gibi görünse de Düşük Güç modunun işlemci hızını etkilediği bir gerçek.Düşük Güç modu ile kullanıcılarına 3 saatlik pil ömrü vaad eden Apple, işlemci hızının düşmesi de göz önüne alındığında müşterilerini memnun edip edemeyeceğini zamanla göreceğiz?

ios 9 performans

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri