Apple’ın Sesli Asistanı Siri Polis Çağırdı

apple siri polis cagirdi

Günümüzde hızla gelişen teknoloji ile beraber akıllı telefonlarda yer alan sesli asistanlar da büyük gelişim göstermeye devam ediyorlar. Kullanıcıları tarafından oldukça beğenilen bu uygulamalar bazen ilginç sayılabilecek sorularla karşılaşsalar da cevap vermelerindeki çabukluk dikkat çekiyor. İlk olarak önde gelen teknoloji firmalarından Apple tarafından iPhone modellerinde kullanmak için geliştirilen Siri adı verilen sesli asistana rakip olarak sonraki dönemlerde Microsoft‘un geliştirmiş olduğu Cortana da eklendi.

 

Daha Fazlası


1 16

Apple’ın sesli asistanı Siri ilginç bir olaya karıştı. Siri ile irtibata geçen iPhone kullanıcısı, 11 Eylül olayıyla ilgili  soru sorunca Siri hemen polis çağırma direktifinde bulundu. Kanada’da gerçekleşen bu ilginç olay sonrasında Kanada polisinin bu tür çağrıları birçok defa aldığı anlaşılınca bu çağrıların tamamının kullanıcı direktifleri doğrultusunda olmasının düşük ihtimal olduğu üzerinde duruldu. Bilindiği gibi sesli asistan uygulamaları, konuşmalarınızı dinleyerek anahtar kelimelere karşı tepki verebiliyorlar. Yaşanan bu ilginç olaydan sonra Siri’nin dinlemelerini özel durumlarda aktif hale geçirebileceği kuşkusu gündeme gelmiş oldu.

siri sesli asistan

Apple kullanıcısı olarak Siri uygulamasını kullanmıyor olsanız bile bu uygulama sizi 11 Eylül olayları ile ilgili konuşurken duyduğunda acil durum olarak 911 hattına bilgi verme durumu ortaya çıkabiliyor. Yaşanan bu ilginç ve biraz da karışık durum, akıllara teknolojinin kişisel gizliliği ne derecede gizlediği sorularını getiriyor. Gerçi bu olay her ne kadar güvenlik ve tedbir amaçlı olsa da yine de kafalarda soru işareti bırakıyor. Konu ile ilgili olarak Apple cephesinden şimdilik resmi bir açıklama gelmedi.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri