LG4 Detaylı İnceleme

LG4 Detaylı İncelemeLG G4’Ü YAKINDAN TANIYALIM

Teknoloji dünyasında uzun zamandır beklenen LG’nin yeni amiral gemisi olan G4 nihayet satışa sunuldu.Teknoloji meraklıların uzun zamandan beri beklediği telefon nihayet ülkemize de giriş yaptı. Akıllı telefon piyasasında üst segment sınıfında satışa sunulan telefonu sizler için en ince ayrıntısına kadar inceledik. Bakalım LG’nin yeni amiral gemisi olan G4 bizlere ne gibi özelliklerle geliyor?

TASARIMSAL ÖZELLİKLER

Güney Kore’nin ve dünyanın en önde gelen akıllı telefon firmalarından LG’nin yeni amiral gemisi olan G4, önceki modellerine göre daha değişik bir tasarımla piyasadaki yerini almış durumda.İlk defa G serisinde bir telefon deri kaplamalı olarak üretilirken,yüzde yüz el işçiliği kullanılan bu kaplama oldukça dikkat çekiyor.Cihazı elinize aldığınızda kaliteyi size hissettirmeyi başarıyor.Ayrıca farklı renkteki deri modelleriyle de kullanıcıların beğenisine sunuluyor.Her insan deri kaplamalı modeli sevmeyebilir.Bunu da dikkate alan LG firması,seramik beyaz, metalik gri ve parlak altın renklere sahip plastik arka kapak modellerini de kullanıcıların beğenisine sunuyor. LG G4’ün arka kapağını çıkarma ve aynı zamanda bataryayı da değiştirme şansına sahipsiniz.Telefonun arka kapağını açtığınızda microSD ve Sim Kart giriş yuvaları karşınıza çıkıyor.

LG firmasının diğer G serisi modellerinde de tasarlamış olduğu gibi G4 modelinde de kavisli bir yapıyla üretilmiş ve içbükey ekran kullanılmış.Buna istinaden telefonun ekranını masaya yüzüstü gelecek şekilde yatırdığınızda bu kavisi görmeniz mümkün.LG mühendislerinin kavisli tasarımı kullanmasındaki en büyük etken olarak, cihazı yere düşürdüğünüzde ekranın kırılma ya da çatlama riskini en aza indirgiyor olması gösteriliyor.Telefonun ağırlığı 155 gram, kalınlığı ise 9.8 milimetre. En kalın noktası olan oval sırt kısmından kenarlara doğru gidildikçe incelme görülüyor.Telefonu elinize aldığınızda size o rahatlığı hissettirmeyi başarıyor.

Cihazın üst bölümünde kızılötesi verici bulunuyor.Bunun sayesinde G4’ü televizyonunuzla eşleştirdikten sonra uzaktan kumanda olarak kullanmanız mümkün.Sağ ve sol kenarların boş bırakıldığı telefonda, alt bölümde kulaklık ve micro USB noktası bulunuyor.Güç ve ses tuşları G3 modelinde olduğu gibi telefonun arka bölümünde kameranın hemen altında yer alıyor.

EKRAN ÖZELLİKLERİ

G4’ün şüphesiz en dikkat çeken özelliklerinin başında ekranı geliyor. 5.5 inç büyüklüğe sahip olan ekran G3 modeli ile aynı ölçülere sahip. 1440×2560 piksel, ya da bir diğer deyişle 2K görüntüsü sunan G4, 538 ppi değerinde piksel yoğunluğuna sahip.Genel olarak ekranla ilgili fazla değişikliğe gidilmemiş.Çünkü zaten LG G3’ün muhteşem bir ekran görüntüsüne sahip olduğunu biliyoruz.Yine de G4 modelinde küçük dokunuşlarla daha da iyileştirilmiş.G4’le beraber yeni panele geçen LG, bu modelde Quantum IPS panel kullanmayı tercih etmiş.Bu panel sayesinde G3’e oranla yüzde 25’lik daha yüksek parlaklık sunan telefon,kontrastıyla da oldukça dikkat çekiyor.

KULLANICI ARAYÜZÜ
Daha Fazlası


1 19

Bu modelle birlikte arayüz, biraz daha sadeleştirilmiş ancak güzel görünümünü daha da artırmayı başarmış. UX 4.0 sürümüyle güncellenen arayüz, Hızlı Çekim,Üç Çekim Modu, Smart Settings, Akıllı Bildirim gibi,kullanıcılar için yararlı olabilecek özellikleri de beraberinde getiriyor.

Yukarıda saydığımız özelliklerden biri olan Hızlı Çekim Modu, cihazınızın ekranı kapalı olsa bile, telefonun arka bölümünde yer alan ses azaltıcı tuşa bastığınızda kamera anında devreye giriyor ve fotoğraf çekmenize imkan tanıyor.Akıllı Bildirim ekranında ise, önemli uygulamalardan gelmiş olan bildirimleri tek bir ekranda gösteriyor ve size günlük kullanımızla ilgili tavsiyeler veriyor.

Geliştirilen diğer yeniliklerden biri olan Smart Settings ile bulunduğunuz konumu belirlerken, bulunduğunuz ortama göre ( ev,işyeri,dışarıda bir yer) telefonunuzun ses profillerini, Wi-Fi ve Bluetooth gibi profilleri otomatik olarak ayarlıyor.G4’le gelen yeniliklerden en dikkat çekici olanı ise hiç şüphesiz Üç Çekim Modu özelliği.Detaylarını kamera bölümünde anlatacağımız bu özellik sayesinde cihazın kamerasını daha da verimli kullanmak mümkün kılınmış.Android 5.1 işletim sistemiyle çalışan G4’te pilden tasarruf sağlamak için mevcut olan oyun optimizatörü özelliği sayesinde kullanıcılar, istedikleri takdirde telefonun oyunlarda video kalitesini otomatik olarak ayarlamasını sağlayarak pilden tasarruf etmeyi deneyebilirler.

TEKNİK DONANIM VE ÖZELLİKLER

G4, işlemci olarak Qualcomm Snapdragon 808 yonga setini kullanıyor.Bu alanda ilk Snapdragon 808’li model olan G4, iki işlemcili 6 çekirdekli, 2 çekirdekli 1.8 GHz hızasahip Cortex A57 ve 4 çekirdekli Cortex A53 işlemcilerini kullanıcılarının beğenisine sunuyor.

3 GB’lık tek RAM seçeneği sunan G4, 32 GB’lık dahili depolama alanı ile geliyor.G3 modelinde iki farklı RAM seçeneğinin olduğunu hatırlatalım. Cihazın microSD bölümüne değinecek olursak kullanıcıları oldukça memnun edeceği kesin.Çünkü telefon tam 128 GB hafıza kartı desteği sunuyor ve bu kullanıcılar için gerçekten önemli bir nokta.

                  LG G4 MULTİMEDYA VE KULLANIMI

G4’te arabirim kullanımı son derece başarılı olup kullandığımız süre içerisinde herhangi bir kasma ya da takılmayla karşılaşmadık.Bunun dışında telefona yüklenen bir sürü uygulamadan sonra telefonda şişme olduğunu düşünürseniz arabirimde yer alan Smart Cleaning aracılığıyla cihazda yer alan gereksiz dosya artıklarını silerek cihazı rahatlatabilirsiniz.Gerçi buna ihtiyaç duyar mısınız tartışılır?

Klavye olarak da oldukça başarılı bir ürün ortaya çıkaran G4 kullanıcılarını memnun edecektir. Tabi isteyenler farklı klavye uygulamalarını indirebilirler. Bize göre mevcut klavyenin gerek tahmin etme yeteneği gerek Swype performansı oldukça başarılı.
G4’ün hoparlöründen de bahsedecek olursak başarılı sayılabilecek bir ses kalitesine sahip olduğunu da belirmekte fayda var.

                                                                     TELEFONUN BATARYASI VE ISINMA KONUSU

Batarya olarak G3 modeliyle aynı kapasitede olan G4, 3.000 mAh gücünde pil kullanılıyor.Buradaki en büyük avantajının bataryanın değiştirilebilir olması diyebiliriz. Şarj konusunda başarılı bir grafik sergileyen G4 ile günü çıkarmanız mümkün.Yapmış olduğumuz testlerde G4 ile 9 saate yakın video oynatımıyla şarjını tamamen bitiriyor. Eğer normal şartlarda kullanacak olursanız 9 saati rahatlıkla görmeniz mümkün. Ancak telefonu yoğun bir şekilde kullanacak olursanız 6 saat sonra cihazınızın pili bitiyor.Telefon üzerinde yapmış olduğumuz Geekbench pil testinde tam sonuç 5 saat 32 dakika gibi bir skor ortaya çıkmıştı.Lg4 Bataryası dayanma Olarak Süper Diyebiliriz

Telefonun ısınma durumundan da bahsedecek olursak hemen belirtelim G4,ısınma sorunu olmuyor.Arka bölümde yer alan deri kaplama sayesinde ısıyı daha iyi çevreleyerek metalik malzemelerin önüne geçmeyi başarıyor.Kullanılan deri malzeme sayesinde ısı problemi en aza indirgenmiş oluyor.

FOTOĞRAF VE VİDEO ÇEKİMİ

Şüphesiz G4’ün en çok merak edilen noktalarından biri de kamerası. 16 Megapiksel arka, 8 Megapiksel ön kamera bulunan G4, bir önceki modeli olan G3’teki 13 Megapiksellik arka, 2.1 Megapiksellik ön kamerasının oldukça gelişmiş olduğunu gösteriyor.Bunun dışında G3 modelindeki f/2,4 diyafram açıklığını f/1,8’e düşüren G4, düşük aydınlatmanın olduğu ortamlarda daha iyi performans sunacağı anlamına geliyor.Kamera alanında kendini daha da geliştiren G4 modelinde optik imaj sabitleyici de güncellenerek daha da kullanışlı hale getirilmiş.

LG G4 ozelliklerinedir
OIS 2.0 ile birlikte daha dirençli hale getirilen kamera, hareket ederken çekilen fotoğraf veya videoları titrek görüntülere karşı dirençli bir yapıya kavuşmuş.İki tonlu flaş kullanılan G4 ile, özellikle gece çekimlerinde yakından çekim yaptığınızda flaşın patlaması net bir şekilde belli oluyor.Çekim yaparken bu detayı dikkate almanızda fayda var.Son olarak LG G4’ün, RAW desteğiyle birlikte geldiğini hatırlatalım.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri