İOS 9’la Gelen 9 Yeni Özellik

ios 9

Teknoloji dünyasının önde gelen firmalarından biri olan ve geliştirmiş olduğu her yeni ürünle adından sıkça söz ettirmeyi başaran Apple,  İOS işletim sistemiyle iPhone’ları oldukça geliştirmeyi başardı.Buna karşılık dünyanın en büyük teknoloji firmalarından Google da Android işletim sistemini geliştirmeye devam ederek aralarındaki rekabeti sürdürmeye devam etti.Her iki firmaya ve kullanıcılara da yarayan bu sistemler, her yeni versiyonda kendilerini geliştirerek ilerlemeye devam ediyorlar.Bugünkü yazımızda Apple’ın İOS 9’la getirdiği yeni özelliklerini paylaşmak istiyoruz.Ancak burada belirtmemiz gereken asıl nokta bu özelliklerin Android işletim sisteminde zaten var olması.Kısaca bu özelliklerden bahsedecek olursak bakalım İOS 9 bizlere ne gibi yeni özelliklerle gelmiş.

1. Haritalar : Trafik Uygulaması

Harita uygulamasında şimdiye dek beklentilerin altında kalan Apple,İOS 9’la birlikte Apple Maps uygulamasına küçük dokunuşlar yaparak yeni özellikler ekledi.Bu özelliklerin başında Google Haritalarda da bulunan anlık trafik bilgisi özelliği geliyor.

 

2. Haritalar: Transit Uygulaması

Bu uygulama sayesinde toplu taşıma araçlarıyla ilgili ulaşım bilgilerini elde edebiliyorsunuz.

3. Haritalar: İlgili yerleri arama özelliği

Apple, bu özellikle birlikte harita üzerinde bir yere tıkladığınızda ilgili yerleri arama yapabilme özelliğini ekleyerek kullanıcılarının beğenisine sunmuş.

4. Siri: Akıllı bildirimler uygulaması

Bu uygulamayla birlikte kişinin telefonda yapmış olduğu, hangi uygulamaları açtığı, hangi şarkıları dinlediği,konumu gibi durumları akıllı bildirimler ile gösterme imkanı sunacak.

Daha Fazlası


1 16

5. Siri: Hatırlatma özelliği

Bu özellik sayesinde herhangi bir uygulamayı açmadan önce, henüz tamamlamadığınız ve yarım kalan işlemlerinizi Siri size hatırlatacak.

6. Siri: Ses ile arama yapma özelliği

Bu özellikle birlikte aramalar daha da hassas hale gelecek ve hatasız yanıt verme oranı %40’lara kadar artacak.Arama özelliği sayesinde daha akıllı sonuçlar gösterilmiş olacak.

7. Apple Müzik

İOS 9’la gelen yeni özelliklerden en önemlilerinden biri olan Apple Music sayesinde istediğiniz tarzda müzik dinleyebilir ve müzik dünyasındaki haberleri takip edebilirsiniz.

8. Çoklu görev özelliği

iOS 9 ile birlikte Apple’a gelen yeni özelliklerden biri olan çoklu görev özelliğini Android işletim sistemi, uzun zamandan beri kullanıyor.

9. Düşük enerji modu

Bu özellikle birlikte bataryanızdan enerji olarak tasarruf etmeniz hedeflenirken yine bu özelliğin Android tarafından uzun zamandan beri kullanıldığını hatırlatalım.

Hızla gelişen teknoloji bakalım ilerleyen dönemlerde bizlere ne gibi yeni özellikler sunacak?

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri