Microsoft’un Sesli Asistanı Cortana’nın, Android’e Geçeceği Tarih Açıklandı

Cortana Microsoft

Dünyanın en büyük teknoloji ve yazılım firmalarının başında gelen Microsoft’un mobil alandaki işletim sistemi olan Windows Phone’da sesli asistan Cortana, yakın zaman içinde Android ve İOS işletim sistemlerinde de kullanılması için girişimler hızlandı.

Bilindiği gibi geçtiğimiz haftalarda Microsoft bünyesindeki sesli asistan Cortana’nın rakip işletim sistemleri olan Android ve IOS’da kullanılacağı açıklanmıştı. Kullanıcıları tarafından oldukça beğenilen bu programın Türkçe dil seçeneği olmamasından dolayı ülkemizde bazen eleştirilirken Cortana’nın, Android işletim sistemine net geçiş tarihi açıklandı.

Daha Fazlası


1 182

Microsoft cephesinden yapılan açıklamaya göre Cortana’nın Beta sürümünün Android kullanıcıları için Temmuz ayında yayınlanacağı açıklandı. Yaklaşık bir ay sonra Android kullanıcılarının Beta sürümünden yararlanabileceği Cortana, final sürümünün ne zaman yayınlanacağı ile ilgili net bir açıklama yapılmadı.

Cortana,Android işletim sistemine geçtiğinde Windows Phone’da olduğundan daha farklı olarak kullanıcılarının karşısına çıkacak.Android sisteme şimdilik tamamen entegre edilmeyen Cortana’nın, bu sebepten dolayı Google Now gibi çalışmasına şimdilik imkan verilmiyor. Kulislerde dolaşan iddialara göre ise Cortana’nın Google Now’a rakip olmak yerine Windows programlarına yardımcı uygulama görevini üstleneceği iddia edildi.

Microsoft’un mobil alandaki sesli asistan programı Cortana, sadece Android sistemlerde kullanılmakla kalmayıp Xbox One ve Windows 10 uyumlu cihazlarda da kullanılabilecek.Final sürümünün ne zaman sunulacağı konusunda net bilgiler gelmeye devam ettikçe sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri