Akıllı Telefonunuzdan İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

internet hiz testi

Gelişen teknolojiyle birlikte interneti de artık en çok telefonlarımızda kullanmaya başladık. Gsm operatörlerinin internet paketi kampanyalarıyla kullanıcılarına sunduğu avantajlar da akıllı telefonlarda internetin olmazsa olmaz bir konuma geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.Durum böyle olunca öne çıkan bir diğer konu ise hiç şüphesiz internet hızı.Hızlı internet demek işlerin çabuk hallolması demek.Bugünkü yazımızda hangi operatörden olursanız olun birkaç adımla internet hızınızı ölçmek için yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz.

İnternet testine başlamak için yapmanız gereken ilk adım, şimdiye dek en çok tercih edilen internet hız testi programı olan Speedtest programını, Android, İOS ve Windows Phone işletim sistemli telefonlarınız için cihazınızın mağazasından indirerek kurmak olacak.

Daha Fazlası


1 59

– Programı kurduktan sonra hızını ölçmek istediğiniz interneti telefonunuzdan seçip aktif hale getirdikten sonra Speedtest programını çalıştırın.

– Programı çalıştırdıktan sonra ekrana kısa süreliğine uyarı gelecek ve programın hazırlanmasını bekleyeceksiniz.Bu sırada program, çeşitli kanallarından bilgi alışverişinde bulunup en doğru tahminleri sunmak için gerekli ayarlamaları yapıyor olacak.Bu beklemenin kısa süreli olacağını belirtelim.

– Gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra ekrana gelen ‘Begin Test’ kutucuğuna tıklayarak programı çalıştırmış olacaksınız.
– Başlayan test sırasıyla Ping hızını, download hızını ve upload hızını ölçecek.Tüm işlemler sadece bir kaç dakika içinde tamamlanmış olacak.
– Bu program, 0 – 50 mhps hıza kadar ölçüm yapabilen bir program olup, ülkemizde 50 mhps hızda interneti görmenin zor olduğunu da belirtelim.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri