Google, Batarya Ömrünü Uzatmak İçin Yeni Yöntemler Sunmaya Devam Ediyor

 

Amerika’nın ve dünyanın en büyük arama motorlarından biri olan Google, yayınlanmış olan Android M Geliştirici Önizleme sürümüyle birlikte pil ömrünü yükseltmek için geliştirilen iki yeni özelliği de kamuoyuyla paylaşmışlardı. Bahse konu bu özelliklere Doze ve App Standby adları verilirken, her iki özellik de farklı şekillerde batarya kullanımını artırmak için arka planda uygulama ve veri aktivasyonuna erişimi kısıtlıyordu. Gelen ilk test sonuçlarına göre geliştirilen bu yeni özellikler, gücünü ortaya çıkarmış oldu.

Daha Fazlası


1 29

Hali hazırda Nexus 9, Nexus 6, Nexus 5 gibi uyum sağlayan cihazlara yüklenebilen Android M, Lollipop’a oranla bataryanın performansını iki kat daha yukarı taşıyor. Nexus 5 modelindeki yaşanan batarya sorunu nedeniyle eleştirilere maruz kalan Google, Android M ve Lollipop uygulamalarını karşılaştırmış. Bunun sonuçlarına göre Android M’in son sürümü Lollipop’tan yaklaşık olarak 2.7 kat daha fazla bekleme süresi ortaya koyuyor.Daha önceki dönemlerde cihaz bekleme modunda iken 8 saatlik süre içinde Lollipop ile Nexus 5, %4 oranında batarya tüketimi yaparken, Android M sürümüne sahip olan Nexus 5 ise bu oranı %1.5’lere kadar düşürmeyi başarıyor.

nexus

Android M sürümü ile birlikte gelen ve cihaz bir müddet hareket etmeden beklediğinde devreye giren Doze ve bununla beraber derin uyku modları da tasarruf olarak kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlayacak. Günümüzde olmazsa olmazların arasına giren akıllı telefonların en büyük sorunlarından biri olan batarya ömrü, geliştirilen bu uygulamalar sayesinde bir nebze olsun azaltılabilir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri