Yapımı En Pahalı Oyunlar

destiny

Çağımızda hızla gelişen ve ilerleyen teknoloji, birçok sektörde olduğu gibi kendini oyun sektöründe de gösteriyor.Bu yazımızda sizlere yakın tarihin en yüksek maliyete sahip oyunlarından kısaca bahsetmek istiyoruz. Oluşturulan listeye bağımsız yapımcıların dahil olmadığını hatırlatalım.

 

DESTINY

Piyasaya sürüldüğünde inanılmaz bir taleple karşılaşan oyun, eski Halo geliştiricisi olan stüdyo Bungie tarafından yapıldı ve Activision aracılığıyla piyasadaki yerini aldı. Oyun dolu dolu olsa da çoğu kullanıcı tarafından çabuk vazgeçilmesinden dolayı adından pek söz ettirmeyi başaramadı. Bu oyunun üretici firmaya maliyeti ise tam 500 milyon dolar.

 

GTA V

Oyun dünyasını yakından takip eden çoğu insan yapımı en pahalı oyunun GTA V olduğunu düşünür ancak bu oyun, Destiny oyununun çıkmasından sonra ikinciliğe gerilemiş durumda. GTA V’in yapımına 265 milyon dolar harcanırken birçok kişiye göre oyun, Destiny’e göre parasının hakkını sonuna kadar veriyor. Bahse konu rakamın Xbox 360 ve PS 3 platformlarında geçerli olduğunu söyleyelim.

gta v

Call of Duty: Modern Warfare 2

Kategorisinde tartışmasız en iyilerden biri  olan oyun tıpkı GTA V gibi maliyetinin hakkını veren oyunlardan biri.Aslında oyunun maliyeti 50 milyon dolar ancak, oyun için yapılmış olan reklamlar 200 milyon dolar civarında bir rakam. Toplamda 250 milyon doları bulan maliyetiyle Modern Warfare 2, ulaşmış olduğu satış rakamlarıyla çoktan maliyetinin 2 katı satışlara ulaştı.

Daha Fazlası


1 58

call of duty modern warfare 2

 

Star Wars: The Old Republic

Oyunun hazırlanma aşaması 6 yıl sürdü ve yaklaşık 800 kişinin çalışmasıyla geliştirildi.Toplam maliyeti 200 milyon doları bulan oyun piyasada istediği başarıyı elde edemedi. Şüphesiz bunun en büyük nedeni olarak , aynı kategoride yer alan World of Warcraft’la başa çıkamamış olması gösterildi.

star wars the old republic

 

Final Fantasy VII

Hiç şüphesiz kategorisindeki en başarılı oyun.Oyunun piyasaya çıkış tarihi olan 1997 yılında tamı tamına 145 milyon dolar harcanarak geliştirilen oyun, parasının hakkını sonuna kadar veren bir oyun olmuştu. Yeryüzünün en uzun soluklu oyunlarından biri olan Final Fantasy VII, günümüzde hala oyun hakkında konuşan insanlar bulmak mümkündür.

final fantasy VII

Yukarıdaki rakamlardan da anlaşıldığı gibi AAA kalitesinde oyun üretmek hem yüksek paralar  hem de oldukça risk almak gerektiriyor.Bakalım ilerleyen zamanlarda oyun piyasasında ne gibi gelişmeler olacak?

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri