Geliştirilen Mini Drone Askeriyede Mi Kullanılacak?

insansiz hava araci

Günümüzde teknoloji sadece akıllı telefon piyasasıyla sınırlı kalmıyor.Yeryüzündeki en küçük insansız hava aracı olan Black Hornet, İngiltere tarafından ordu bünyesinde 2013 senesinden beri kullanılmaya devam ediyordu. Dünyanin en donanımlı ordularından biri olan Amerikan ordusu, bu insansız hava aracını geliştirerek deneme uçuşlarına başladı.

Amerikan hükümeti, askeri casuslukta yararlanmak için dünyadaki en küçük drone’lardan biriyle deneme uçuşlarına başladı. Oldukça küçük olan bu araç, avuç içine bile rahatlıkla sığabiliyor. Görünüş olarak her ne kadar helikoptere benzese de Black Hornet, son derece basit bir tasarıma sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Oldukça yüksek hızlara ulaşabilen Black Hornet, sahip olduğu kamera sayesinde aynı anda görüntü paylaşımı yapabiliyor.Aracı tek elle rahatlıkla kontrol edebilen pilot kumandasıyla drone’u yönlendirebiliyor. Araç tarafından elde edilen bilgiler pilota bağlı olan ekrana anında göndererek bilgi paylaşımını hızlandırıyor. Black Hornet, yakalansa bile elde ettiği bilgileri çoktan pilota göndermiş oluyor.

Daha Fazlası


1 182

drone

Popular Science’ın haberine göre, Amerikan Özel Kuvvetleri yeni geliştirilen insansız hava aracını arazi bölgelerde keşif yapması için kullanmayı düşünüyor. Black Hornet,25 dakika aralıksız havada kalabiliyor. İngiliz ordusu bu drone’ları Afganistan bölgesinde keskin nişancıların konumlarını belirlemek ve düzenlenecek operasyonlardan önce düşman kuvvetlerinin mevzilerini gözetlemek için kullanıyor.

İlk zamanlar gözcülük ve casusluk yapması için kullanılması düşünülen bu drone teknolojileri, ilerleyen dönemler için kafalarda birçok soru işareti oluşturuyor. Bu teknolojileri yakından takip eden analistler, geliştirilen insansız hava araçlarının ilerleyen yıllarda güdümlü füzeler başta olmak üzere patlayıcı maddeler taşıyacak konuma gelmesinden endişe ediyor.

Amerikan ordusunun yeni geliştirilen insansız hava araçlarını nasıl ve ne zaman kullanacağı konusunda şimdilik net bir bilgi bulunmuyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri