Akıllı Telefon Pazarının Lideri Yeniden Samsung

samsung

Günümüzün olmazsa olmazlarının başında gelen akıllı telefonların satışlarına yönelik açıklanan rakamlar durumun boyutunu açıkça belli ediyor. Gartner şirketi, 2015 yılının ilk üç aylık döneminde yapılan telefon satışlarını açıkladı. Gartner şirketinden yapılan açıklamalara göre liderlik yeniden el değiştirdi. 2014 yılının son çeyreğinin lideri olan Apple’ı geçmeyi başaran Samsung liderliğe yükseldi. Geçen yılın son çeyreğinde 74.8 milyon akıllı telefon satan Apple, 73 milyon satan Samsung’u geride bırakmayı başarmıştı.

 

Daha Fazlası


1 64

Gartner’ın yayınlamış olduğu rapora göre geçtiğimiz ilk çeyrekte Samsung, 81.1 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Geçen senenin aynı çeyreğine oranla Samsung bir miktar düşüş yaşamış olsa da Galaxy S6 ve S6 Edge modelleriyle bu satışların artarak devam ettiği belirtildi. Liderliği Samsung’a kaptıran ve ikinci sıraya gerileyen Apple ise 60.1 milyon ünite iPhone satışı gerçekleştirerek başarılı sayılabilecek bir çeyreği geride bırakmış oldu.Geçen senenin aynı dönemine göre gerek satış adeti gerek pazar payında artışına devam eden Apple istikrarını sürdürdü.

samsung iphone

İlk 2 sırayı Samsung ve Apple’ın oluşturduğu listenin 3. sırasında Lenovo yer aldı. İlk çeyrekte 18.8 milyonluk satışa ulaşan firmanın Motorola marka ürünlerin de dahil olduğunu belirtelim. Listenin 4. sırasında 18.1 milyonluk satışla Huawei yer alırken 5. sıradaki LG ise 15.4 milyon akıllı telefon satışıyla listeye girmeyi başardılar.

Mobil işletim sistemlerinin dağılımlarını incelediğimizde Android’in çok büyük farkla liderliği devam ediyor. Google firmasının geliştirmiş olduğu Android, pazar payının %78.9’unu oluşturdu. Listenin ikinci sırasında yer alan IOS’un pazar payı ise %17.9 olurken 3. sıradaki Windows Phone %2.5, hemen ardından da BlackBerry %0.4 ile sıralandı.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri