Dünyanın En Değerli Markası Yeniden Apple

apple

Başta Amerika olmak üzere dünyanın en önemli teknoloji firmalarından biri olan Apple,  WPP ve Millward Brown’un yapmış olduğu araştırmalar neticesinde 10 yıllık aranın ardından Google’ı geçmeyi başararak dünyanın en değerli markası seçildi.

10 yıllık aradan sonra tekrar dünyanın en değerli markası olmayı başaran Apple, WPP ve marka değerleme uzmanı şirketi olarak hizmet veren Millward Brown’un yapmış olduğu araştırmalarda, 2015 Brand ZTM Dünyanın En Değerli 100 Markası listesinde Google’ı geçerek zirvede yer aldı.

Avrupa’nın zirvesinde ise SAP ile Deutsche Telekom yükseldi. Geçen senenin aynı dönemine oranla yaklaşık %67’lik artış göstererek değerini 247 milyar dolara yükselten Apple, inanılmaz derecede bir sıçrayış gerçekleştirmiş oldu.

Liderliği Apple’a kaptıran Google, geçen yıla oranla %9’luk artış göstererek 173.7 milyar dolarla listenin ikinci sırasında yer aldı. Üçüncü sırada yer alan Microsoft ise 115.5 milyar dolarlık değere ulaştı.

Bir yıl gibi kısa süre içinde marka değerini inanılmaz şekilde yükseltmeyi başaran Apple’ın bu başarıdaki en önemli sebeplerinin başında Apple Watch ile birlikte iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın yakalamış olduğu satış rakamları gösteriliyor.

apple firmasi

Millward Brown firmasının Global Başkanlığı görevini yürüten Doreen Wang yapmış olduğu açıklamalarda Apple firmasının tüketicilere odaklı olarak çalıştığını ve kendini sürekli yenilediğini ve bundan dolayı teknoloji pazarına öncülük ettiğini belirtti. Apple’ın hangi amaç için çalıştığının bilincinde olduğunu ve kullanıcılarının hayatlarını daha da eğlenceli hale getirmek için çabaladığını söyleyen Wang, firmanın çekiciliğini kaybetmemek için kendini sürekli yenileyip bu yönde mesajlar verdiğini ifade etti.

Listenin ilk 100 sırasında bulunan şirketler, geçmişe dönük 10 yıl içinde %126’lık artış rakamlarına ulaşarak toplam 3.3 trilyon dolar marka değerine ulaştı.

 

Daha Fazlası


1 182

Dünyanın en değerli 10 markasını sıralayacak olursak:

1- Apple

2- Google

3- Microsoft

4- IBM

5- Visa

6- AT&T

7- Verizon

8- Coca-Cola

9- McDonald’s

10- Marlboro

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri