Türkiye,Teknoloji Pazarında Hızla Büyümeye Devam Ediyor

turkiye teknoloji pazari

Türkiye, tüketici teknolojisi pazarında yılın ilk çeyreğinde 9.4 milyar liralık ciroya ulaştı. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14.2 daha büyük. GFK TEMAX’ın yapmış olduğu araştırma sonuçlarına göre, geçen yıla oranla telekom, küçük ev aletleri ve tüketici elektroniği teknoloji pazarında en fazla ciro yapıp büyüyen sektörler olmayı başardı.

2015 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 22,7 büyüyüp 3.89 milyar TL’ye ulaşan telekom sektörü yeni bir rekora daha imzasını attı. Bu büyümedeki en büyük etken hiç şüphesiz akıllı telefonlar oldu. Akıllı telefonlar haricindeki sabit hatlı ve akıllı olmayan telefonlar ise küçülmeye devam etti.

Bilişim teknolojileri sektöründe ilk çeyrekteki yıllık bazda cirosal büyüme yüzde 1,4’te kaldı.Tabletlerin cirosunda yüzde 5.3 artış görülürken, dizüstü bilgisayarlarda cirosal bazda yüzde 1 küçülme, adet bazında yüzde 5,5 büyüme kaydedildi. En büyük değişimi ise masaüstü bilgisayarlar yaşadı. Yüzde 17,7’lik daralma tüm dikkatleri üzerine toplamış oldu.

Yılın ilk çeyreğinde Küçük Ev Aletleri sektöründe 2014 yılının ilk çeyreğine oranla yüzde 7,7’lik adetsel artış, yüzde 20’lik cirosal artış gözlemlendi.Rakamlardan da anlaşılacağı üzere telekom sektöründen sonra en çok artış gösteren sektör olan küçük ev aletleri, cirosal anlamda ilk üç aylık dönemde 831 milyon TL Pazar değeri elde etmiş oldu. Cirosal anlamda çift haneli büyüme rakamlarına ulaşılmasındaki en büyük etkenler ise kullanıcıların yüksek özellikteki ürünlere yönelmesi ve döviz kurunda yaşanan artışlar olarak belirtildi.

Daha Fazlası


1 182

Küçük Ev Aletleri sektörünün bu denli büyümesine en çok süpürge, ütü, sıcak içecek makineleri ve gıda hazırlayıcıları katkıda bulundu. Bu sektörde hem adetsel hem cirosal anlamda düşüş yaşayan ürünlerin başında ise katı meyve sıkacağı yer alıyor.

 

Televizyon Pazarı Büyümeye Devam Ediyor

 

Elektronik sektörü ise, yılın ilk çeyreğinde yüzde 13 büyüme göstererek 1.3 milyar TL’ye ulaştı.Elektronik sektörünün en büyük ürün grubu olan panel televizyonlar, yeni geliştirilen ultra yüksek çözünürlüğe sahip televizyonların sektördeki payının yüzde 15’lere ulaşması, bu büyümenin en büyük nedeni olarak görülüyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri