Rusya’dan Facebook ve Twitter’a Sert Uyarı!

facebook twitter

Dünyanın en başta gelen sosyal ağları olan Facebook ve Twitter’la birlikte en önemli arama motorlarından olan Google, Rusya’da internet yasasını çiğnediği iddiasıyla bu şirketlerin, Rus yetkililerle işbirliği yapmaması halinde ülkede kapatılabileceğini belirtti.

Sosyal medyaya yönelik yasaklarıyla bir kez daha gündeme gelen Rusya, Twitter, Facebook ve Google gibi dünyanın önde gelen şirketlerine uyarıda bulundu.Ülkenin resmi medya izleme kurumu olan Roskomnadzor, adı geçen şirketlerin Rusya sınırları içerisinde belirtilen internet yasalarına uymamaya devam etmeleri halinde kullanıma kapatılabileceğini bir kez daha yinelemiş oldular.

Rusya’nın önde gelen gazetelerinden biri olan Izvestia’nın yayınlamış olduğu habere göre Roskomnadzor, Amerika’ya bağlı olan bu şirketlere ‘illegal’ içerikleri desteklemeyi bırakmaları konusunda uyaran bir mektup gönderdi ve konuyla ilgili beklemeye geçti..

Konuyla ilgili olarak ülkenin resmi ajansı RIA Novosti’ye konuşan Roskomnadzor sözcüsü, bu şirketlere ülkedeki internet kanunlarının zaman zaman hatırlatıldığını ifade ederek, ülkedeki kanunlar gereği bu şirketlerin kullanıcı bilgilerini gerekli mercilerle paylaşması gerektiğini belirtti.

rusya uyari

Daha Fazlası


1 127

Rusya, 3 Şirketi 1 Ay Süreyle Kapatabilir

Rusya, bu siteler aracılığıyla ‘illegal’  yayın yaptığı düşünülen bazı sayfaların kapatılması gerektiğini ve bu yayınları yapan kişilerin kimliklerinin görevlilere bildirilmesini talep ediyor.  Ülkedeki internet kanunlarına göre, belirtilen bu talep geri çevrilirse ilkinde 300 bin ruble(16 bin TL) , ikinci sefer geri çevrilecek olursa 500 bin ruble(26 bin TL) ya da 30 gün süreyle kapatılma cezasına çarptırılıyor.

 

Bu Yasaklardan Whatsapp’da Nasibini Alabilir

Rusya, ülkede devam ettiklerini düşündükleri bu operasyonlara bir son verilmemesi halinde Facebook, Twitter ve Google haricinde Whatsapp ve Instagram’ın da bu yasaklardan nasibini alabileceği söyleniyor.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri