5G Geliyor, Sürücüsü Olmayan Araçlar Trafiğe Çıkıyor!

5G teknolojisi

Ericsson firmasında kablosuz ağlarla ilgili olarak araştırma bölümü yöneticisi olan Magnus Frodigh, AA muhabirine yapmış olduğu konuşmasında, Ericsson firmasının 5G teknolojisinin tüm hazırlıklarını tamamladığını ve tüm dünyada 2020 yılına kadar 5G’ye geçileceğini ancak, teknolojik ilerleme günümüzdeki gibi hızlı bir şekilde ilerlerse 5G’ye birkaç yıl içinde bile geçilebileceğini söyledi.

Magnus Frodigh, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 5G ile ilgili açıklamasına da değinerek, Türkiye’nin bir kaç yıl içinde 5G’ye geçiş yapmasının imkansız olmadığını ifade etti. Frodigh, Türkiye kadar Güney Kore’nin de 5G teknolojisi için oldukça istekli olduğunu ve bu konudaki ilk denemenin Güney Kore’de yapılacak olan 2018 Kış Olimpiyatları’nda gerçekleştirileceğini söyledi. Bu iki ülke gibi Japonya’nın da 5G için oldukça istekli olduğunu söyleyen Frodigh, Japonya’nın da 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda 5G’yi kullanmak için yoğun şekilde çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.

Daha Fazlası


1 182

magnus

İlk defa geçen sene İsveç’in başkenti Stockholm’ün Kista bölgesinde bulunan Araştırma ve Geliştirme laboratuvarında 5G teknolojisini denediklerini belirten Frodigh, bir saniyede 640 Megabayt veri göndermeyi başardıklarını söyledi. Gerçekleştirilen bu deneme esnasında Japonya’dan NTT DoCoMo ve Güney Kore’den SK Telecom şirketlerinin de bu tarihi anda orada bulunduklarını söyledi.

5G teknolojisiyle birlikte sürücüsüz araçların yaygınlaşması başta olmak üzere birçok teknolojik yeniliğin de hayatımıza gireceğini söyleyen Frodigh, 5G sayesinde araçlar arasındaki bilgi trafiğinin anında ve kesintisiz olarak sağlanacağını, bunun sayesinde sürücüsüz araçların güvenli olarak trafikteki yerlerini alacağını söyledi.

Son olarak Frodigh, 5G teknolojisiyle beraber enerji tüketimini en aza indirebilecek sistemler kurulabileceğini, bu sayede daha dar radyo frekansları kullanılarak tüm dünyadaki cihazlara uyum sağlayabilen aygıtlar geliştirilebileceğini belirtti.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri