Yahoo Messenger’daki Yenilikler

Yahoo Messenger’daki Yenilikler Yahoo Messenger uzun süredir kullanımda olmasına rağmen hiçbir zaman diğer messengerlar kadar kullanılmadığını söylemek gerekir. MSN, ICQ gibi mesajlaşma programları popüler olurken Yahoo Messenger kullanan kitle her zaman sınırlı kalmıştır. Bugün sosyal medya sitelerinin messengerların yerini almasıyla bilgisayar üzerinden mesajlaşma imkânı sağlayan bu programların önemsizleştiğini söyleyebiliriz. Skype, Snapchat, Whatsapp, Periscope gibi akıllı telefonlarda kullanılabilen uygulamaların oldukça popüler bir hâle geldiğini görmekteyiz.

Ancak Yahoo mesajlaşma hizmetinde bazı yenilikler yapmaya hazırlanıyor. Uzun zamandır kısıtlı bir kullanıcı kitlesine hitap eden Yahoo Messenger’a birçok yeni özellik ekleneceği biliniyor. Canlı ve banttan video paylaşımı başta olmak üzere yeni özellikler kazanacak Yahoo Messenger’ın günümüzde popüler olan diğer mesajlaşma uygulamalarına ciddi bir rakip olarak ortaya çıkacağını söylemek mümkün.

Yahoo’nun yapacağı yeniliklerle mobile odaklanacağı tahmin ediliyor. Özellikle canlı ve banttan video yayını mobil kullanıcılara hitap edecek bir özellik. Ancak Messenger masaüstünden de kullanılmaya devam edecek. Bu bakımdan en yaygın masaüstü mesajlaşma programı olan Skype için de ciddi bir rakip olacağı söylenebilir. Eğer haberler doğruysa Yahoo’nun yeni mesajlaşma programıyla 2015’in ilk ikinci çeyreğinde tanışacağız. Bugün kullanılan Yahoo Messenger’ın oldukça eski bir tasarıma sahip olduğunu görmek mümkün.

Hâlâ IOS 7 öncesindeki bir tasarım diline sahip olan Messenger’ın bir yeniliğe ihtiyaç duyduğu fark edilmiş olmalı.

Ancak son yeniliklerin Yahoo’yu mesajlaşma programları arasında ciddi bir yere taşıyabilir. Yahoo Messenger’ın dosya ve fotoğraf paylaşımına izin vereceği de gelen haberler arasında. Bununla birlikte canlı video görüşmeleri de programla mümkün olacak. Şu anda smiley denilen simgeleri ve bağlantıları karşı tarafa göndermek mümkün ancak bunu diğer basit mesajlaşma uygulamaları da yapabiliyor. Yahoo Messenger’ın bugün en büyük eksikliği GIF, video gibi gelişmiş içerik paylaşımına izin vermiyor olması.

The Information’un haberine göre Yahoo’nun yeni mesajlaşma programı canlı kaydedilmiş videolarla metni birleştirme özelliği taşıyacak. Yahoo’un bu uygulamayı geliştirirken Meerkat, YouNow, Skype, Snapchat gibi uygulamaları örnek aldığını ve bunlara rakip olabilmek amacıyla geliştirmeler yaptığını söyleyebiliriz. Yahoo önümüzdeki günlerde mesajlaşma programları alanında ismini duyuracak gibi görünüyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri