Windows 10’a Lisans Engeli

windows 10

Dünyanın en büyük yazılım şirketi olan Microsoft, daha önceki sürümlerinde korsan Windows kullanan kişilere Windows 10’u bedavaya kullanmanın yolunu kapatmayı düşünüyor.

Bundan önce Windows 7’nin veya Windows 8’in orijinal sürümünü kullanmış olanlar, ilk 1 yılda Windows 10’u herhangi bir ücret ödemeden kullanabileceklerini biliyordu. Şu ana dek Windows’u lisanslı olarak kullanmayan diğer kullanıcıların Windows 10’a nasıl geçebileceği konusunda net bilgiler yoktu fakat bu konu da son gelişmelerle birlikte netleşmeye başladı.

Daha Fazlası


1 182

Microsoft firmasında İşletim Sistemleri Grubu’nun başkan yardımcılığı görevini yürüten Terry Myerson yapmış olduğu açıklamayla Windows 10’dan herhangi bir ücret ödemeden yararlanmak isteyen kullanıcıların, bundan önceki Windows 7 ya da Windows 8 programlarını orijinal kullananlarla sınırlı kalacağını açıkladı. Bu açıklamaların ardından daha önce Windows’u lisanssız olarak kullananların Windows 10 beklentisi büyük bir hayal kırıklığına dönüştü.

lisanssiz windows

Windows 10’un lisanssız kullanıcılara tamamen kapatılmayacağını, belli bir ücret karşılığında herkesin kullanılabileceğini söyleyen Myerson ücret konusunda herhangi bir fiyat söylemedi. Kullanıcıların Windows’un, Windows 7’den daha önceki sürümlerini lisanslı olarak da kullanmış olsalar bile Windows 10’a ne şekilde geçecekleri henüz netlik kazanmadı. Genelde yapılan tahminler, Windows 7’den önceki lisanslı kullanıcıların daha az bir ücretle Windows 10’a geçeceği yönünde. Resmi açıklama yapılmadan bu konudaki kararsızlıklar bir süre daha devam edeceğe benziyor.

Şu ana kadar kesinleşen tek konu, Windows 10’u bedavaya yükseltecek olanların daha önceden Windows 7 ve Windows 8’i lisanslı olarak kullanmış olanlar için geçerli olduğu.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri