BTK yurtdışından getirtilen telefonların kapatılacağını duyurdu

BTK yurtdışından getirtilen telefonların kapatılacağını duyurdu
BTK yurtdışından getirtilen telefonların kapatılacağını duyurdu

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yurtdışından getirtilen telefonların kapatılacağını duyurdu. Yurtdışından getirilen cep telefonlarının pasaporta kayıt ettirilmemesi halinde en fazla 2 ay boyunca kullanıma açık olan telefonlar kapatılacak.

Tıpkı T.C kimlik numarası gibi telefonların da İMEİ numarası bulunuyor. İMEİ numarası her telefona özel bir numaradır. Telefonun çalınması halinde İMEİ numarasının bilinmesi çalıntı ya da kayıp telefonun hemen tespit edilebilmesini sağlıyor. Yurtdışından getirilen veya getirtilen telefonların İMEİ numarasının yurda girerken kayıt ettirilmesi zorunlu.

Daha Fazlası


1 127

İMEİ numarası nedir ve nasıl bulunabilir

İMEİ numarası her telefona has olan bir seri numarasıdır. Bu numara sayesinde kaybolan ya da çalınan telefonlar kolaylıkla bulunabilir. Baz istasyonları kendi hücresel kapsama alanlarında bulunan tüm telefonların kayıtlarını tutabilmektedir. Bu nedenle İMEİ numarasını bildiğiniz telefonunuz çalındığı anda bu durumu bildirmeniz halinde telefonun hangi noktada olduğu tespit edilebilir. Elbette bunun için telefonun açık olması lazım.

İMEİ numarasını nasıl bulabilirim

Telefonunuzdan *#06# tuşlayarak İMEİ numaranızı öğrenebilirsiniz.
Yurtdışından getirtilen telefonların yurda girerken pasaport üzerinden kayıt işlemlerinin yapılması ve 131.50 TL harç ödenmesi gerekiyor. Bu uygulama sadece akıllı cep telefonlarında değil aynı zamanda diz üstü bilgisayarlar için de geçerli… Yurda getirilen telefonların ya da dizüstü bilgisayarların kayıt işlemi yaptırılmadığında 2 ay içinde telefon kapatılmakta…

Kayıt işlemini nasıl yapacağım

e-devlet kapısı üzerinden hem harç yatırabilir hem de İMEİ kaydı yapabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri