Apple Çevrecilikte De Lider!

apple greenpeace

Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde bulunan Cupertino şehrinin ev sahipliği yaptığı teknoloji devi Apple, yeni bir alanda daha listenin zirvesine yerleşti. Apple dünyanın en temiz şirketi seçildi. Greenpeace tarafından yapılan toplantıda değinilen temiz enerji konusuyla bağlantılı olarak yayımlanan tabloda Apple’ın daha önce de kazanmış olduğu bu unvanı yeniden kazandığı belirtildi.

Daha Fazlası


1 127

Gerçekleştirilen toplantıda, daha önceden hazırlanmış olan ve paylaşılan raporlara göre, enerji şeffaflığı ve yenilenebilir enerji konularının ön planda tutulduğu bu alanlarda temiz enerji puanlaması yapıldı. Sıralamaya göre Apple’ın almış olduğu puan 100 üzerinden 100 Apple’ın açık ara lider olduğu sıralamada ikinciliği 49 puan alan sosyal paylaşım platformu Facebook, üçüncülüğü 46 puan alan arama motoru Google, dördüncülüğü ise Microsoft elde etti.

Açıkçası yayımlanan bu sonuçlar Apple dahil kimse için şaşırtıcı bir sonuç olmadı. Geçtiğimiz haftalarda yenilenebilir enerji ile ilgili çalışmalar yaptığını açıklayan Apple, Amerika operasyonlarında %100, veri merkezlerinde %100 ve son olarak küresel operasyonlarda da %87 oranında yenilenebilir enerji puanlaması almıştı. Apple firmasının 100 üzerinden 100 puan almasındaki en büyük etkenler kendi kendini yok edebilen poşetler, kağıtlar ve kutular kullanması ve bu konuda World Wildlife Fund şirketi ile ortaklık yapması.

Apple yetkililerinden, bu konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, yenilenebilir enerji elde etmek için ormanların son derece kullanışlı olduğu belirtilmişti.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri