Japonya’da Akıllı Telefon Satışlarına Yerli Üretim Damgası

 

sony japonya

Japonya’da en çok satılan akıllı telefonları belirlemeye yönelik analiz ajansı GFK’nin yapmış olduğu araştırmaya göre ülkede, 4-10 Nisan günleri arasında ülkedeki satışların verilerini açıklayan kuruluş, Sony’nin Xperia Z3 Compact modelinin listenin zirvesinde yer aldığını söyledi. Sony’nin mini akıllı telefon kategorisindeki farklı tutumları özellikle ülkesinde işe yaramışa benziyor.

Zirveyi Sony’nin paylaştığı listenin diğer sıralamasında ise farklı modelleriyle ve farklı depolama birimleriyle iPhone 6’lar takip ediyor.Nexus 5’in sıralamaya 7’nci sıradan girmesi sürpriz olarak nitelendirilirken sekizinci sırada Xperia Z3, 9’uncu sırada iPhone 6 ve 10’uncu sırada yine iPhone modeli olan 5S yer alıyor.

 

Listede yer alan  akıllı telefonların özellikle ekran boyutları göz önüne alınacak olursa Japon kullanıcıların geniş ekranlı telefonlar yerine daha çok küçük ekranlı telefonlara yönelmiş olduğunu görüyoruz.Listeden de anlaşılacağı üzere Samsung’un Galaxy modelleri ile HTC’nin M9 modelleri Japonya’lı müşteriler tarafından beklenen rağbeti görmemiş.

Daha Fazlası


1 64

Ülkenin en büyük operatörü olan DoCoMo’nun baz alındığı satışlar değerlendirdiğinde Samsung Galaxy S6 son sıradan da olsa listeye giriş yapmayı başarmış.Zirvede yine Sony Xperia Z3 Compact yer alıyor.

Japonya’nın ikinci büyük operatörü olan AU firmasına göre zirvede bu sefer yer alan telefon Apple’ın iPhone 6 modeli. Burdaki sıralamada Sony listenin 3. sırasında yer alıyor. Listedeki en büyük sürpriz ise 4. sıradan giriş yapan Kyocera modeli.

Ülkenin bir diğer operatörü olan SoftBank’a göre ise zirvede iPhone 6 yer alırken ikinci sırada ise 5S’i görüyoruz. Listede Sharp ve ZTE modellerine ait cihazlar da yer alıyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri